Dron

i

Autor: pixabay.com Dron

Drony będą kursować między mazowieckimi szpitalami - przedsięwzięcie koordynuje PAŻP

2022-02-16 12:01

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o uruchomieniu regularnych lotów długodystansowych wykonywanych bezzałogowymi statkami powietrznymi. Drony będą kursować między kilkoma szpitalami województwa mazowieckiego. Więcej na ten temat w artykule.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że od 17 lutego 2022 r. pod jej nadzorem ruszają pierwsze regularne loty długodystansowe dronów na terenie województwa mazowieckiego. PAŻP koordynowała też loty testowe, które prowadzone były jesienią 2020 roku. Loty bezzałogowych statków powietrznych realizowane będą przez firmę transportową świadczącą usługi na rzecz systemu opieki zdrowotnej. Maja się odbywać w tzw. "kategorii szczególnej", na podstawie specjalnego zezwolenia na operacje wydanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Celem jest stworzenia połączenia między szpitalami w Warszawie, Sochaczewie i Pułtusku.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Drony polecą na wysokości 100 m.

jak czytamy na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej: - Loty odbywają się przy wykorzystaniu statku powietrznego pionowego startu na wysokości 100 m AGL oraz z prędkością 72 km/h (air speed). Operator systemu BSP ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo misji oraz za ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom przestrzeni. Dron wyposażony jest w ADSB in/out oraz system kamer umożliwiający obserwację trasy przelotu.

6 - 7 przelotów w dwie strony dziennie

Drony odbywają loty na trasach Szpital czerniakowski w Warszawie - szpital w Pułtusku oraz Szpital czerniakowski w Warszawie - szpital w Sochaczewie. Częstotliwość operacji ma wynosi od 6 do 7 lotów w obie strony w ciągu dnia. Każda z tras przelotu ma długość ok 60 km natomiast granice pionowe stref geograficznych będą się zawierały w zakresie od 60m do 120 m. Szczegółowe informacje dotyczące tras i bezpieczeństwa znaleźć można na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!