Fort Szczęśliwice

i

Autor: Wikimedia Commons / Hiuppo

Inwestycja

Fort Szczęśliwice poszedł na sprzedaż. Nowy właściciel wyłożył kilkanaście milionów dolarów

2023-12-01 9:17

Zabytkowy Fort Szczęśliwice otrzyma drugie życie. Historyczny budynek postanowiła bowiem odkupić polska firma Arche. Nowy nabywca fortu zajmuje się wyspecjalizowanymi przebudowami zabytkowych obiektów na hotele.

Zabytkowy fort z nowym właścicielem. W tle kilkanaście milionów dolarów

Jak podał Business Insider, zabytkowy Fort Szczęśliwice kupiła Spółka Arche należąca do Władysława Grochowskiego. Dotychczasowy właściciel Sabri Bekdas, znany turecki inwestor i właściciel Centrum Biznesu, Handlu i Rozrywki Sukcesja w Łodzi sprzedał obiekt za kwotę 15 mln dolarów (około 60 mln złotych).

Czytaj również: Hala Gwardii zamyka się dla gości. Czasu na jej odwiedzenie zostało bardzo niewiele

Fort Szczęśliwice, zbudowany pod koniec XIX wieku, jest jednym z fortów wchodzących w skład pierścienia Twierdzy Warszawa. Położony jest w kwartale ulic Śmigłowca, Drawskiej, Zadumanej i Alei Jerozolimskich. Dotychczasowy właściciel Sabri Bekdas planował stworzenie kompleksu hotelowego składającego się z trzy- i pięciogwiazdkowego hotelu. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, intensywna zabudowa nie była jednak możliwa na tym terenie.

Czy na terenie Fortu Szczęśliwice powstanie widowiskowy hotel?

Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości Fortu Szczęśliwice, nowe budynki w tym obszarze mogą pełnić funkcje hotelowe, gastronomiczne lub biurowe. Nie jest wymagane, aby fort był wpisany do rejestru zabytków, lecz jedynie do ewidencji zabytków. To zapewni ochronę historycznej wartości tego miejsca i zachowa jego charakter.

Nie znamy na razie konkretnych planów, z jakimi firma Arche wiąże nowy nabytek. Wiemy natomiast, że jej specjalizacją jest przebudowa zabytkowych obiektów w spektakularne hotele. Mimo tego grupa Arche będzie zobowiązana do przestrzegania odpowiednich przepisów i ograniczeń dotyczących rewitalizacji i adaptacji Fortu Szczęśliwice.

Plac Centralny w Warszawie. Ruszyła budowa