Dziwidło zakwitło

i

Autor: Ewa Sas

Dziwidło olbrzymie KWITNIE! Możecie je zobaczyć tylko przez kilka godzin! Jak oglądać niezwykły kwiat online?

2021-06-14 20:08

Dziwidło olbrzymie, czyli niezwykła roślina z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - pokazała się już w całej okazałości. To pierwsze dziwidło, które zakwitło w Polsce. Jest ogromny i sam jego wygląd zadziwia. Dziwidło rośnie nawet 7 centymetrów dziennie! Teraz niezwykły przybysz kwitnie i można go zobaczyć na żywo i on-line!

Dziwidło olbrzymie KWITNIE! Możecie je zobaczyć tylko przez kilka godzin! Jak oglądać niezwykły kwiat online? Kwiatostan będzie otwarty zaledwie dwa, trzy dni. Z tej okazji - szklarnia tropikalna będzie otwarta aż do północy. Dziwidło można też podziwiać na Facebooku - specjalnie dla tych, którzy nie mogą go zobaczyć na żywo botanicy przygotowali transmisje online!

Amorphophallus titanum, jak brzmi łacińska nazwa rośliny, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na rzadkie kwitnienie. Przede wszystkim kwiat jest gigantyczny! Może osiągnąć 2 metry wysokości, a rozłożony kielich mieć 1,5 metra średnicy. Jego podziwianie może być jednak kłopotliwe dla osób z wrażliwym nosem. Dziwidło olbrzymie podczas kwitnienia wydziela bowiem zapach zbliżony do gnijącej padliny.

Dziwidło w Warszawie

Dziwidło Olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitło w niedzielę. Roślina w szczytowym momencie swojego wzrostu liczyła 125 centymetrów. Jak się okazało, jej zapach był nieco inny od tego, którego spodziewali się pracownicy ogrodu.

- Zapach był trochę taki jak zgniłych owoców, zgniłych roślin, może z dodatkiem zgniłych ryb... - opisuje Joanna Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego UW. Ci, którzy przyszli zobaczyć dziwidło w poniedziałek, mogli się poczuć rozczarowani. Zapach nie był już tak intensywny jak w niedzielę. Roślina zaczęła przekwitać. Nadal jednak można było wyczuć ciepło, bo dziwidło emanuje ciepłem!

- Kwiatostan zwiększa swoją temperaturę. Cały czas ją notujemy. Najwyższa temperatura, jaka była na górze kolby kwiatostanowej to było 41,6 stopnia - opisuje Joanna Bogdanowicz - Wszystko po to, żeby zapach szybciej się rozchodził i przyciągał zapylaczy.

Dziwidło olbrzymie KWITNIE!  Jak oglądać?

Dziwidło kwitnie tylko przez kilka dni. To dlatego szklarnia ogrodu zamknęła się w niedzielę 13 czerwca dopiero o 12 w nocy! W poniedziałek 14.06.2021 niezwykły kwiat zobaczyć można od godziny 10.00 w Warszawie. Al to nie wszystko! Przez cały czas dziwidło obserwować możemy również online!

Kilka głupich manewrów na drodze kosztowało go prawo jazdy