Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Karolina Grabowska / Pexels

Fałszywe SMS-y od Allegro. Pod żadnym pozorem nie klikaj w przesłany link!

2022-11-29 11:11

Szał zakupów na Black Week minął. Wiele osób kupiło dużo rzeczy przez internet. Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać zamieszanie i teraz podszywają się pod popularną, internetową platformę handlową Allegro. Jak rozpoznać SMS-a od oszustów i co zrobić, jeśli go dostaliście?

SMS o zadłużeniu na Allegro. Uwaga na oszustów!

Oszustwa phishingowe z wykorzystaniem kampanii SMS-owej stały się coraz częstsze. Hakerzy podszywają się pod banki, dostawców energii, sklepy internetowe, czy firmy kurierskie. Wklejając link do płatności w treści SMS-a wyłudzają dane i zyskują dostęp do konta bankowego. Korzystając z faktu, że wiele osób robiło w trakcie Black Week zakupy przez internet oszuści postanowili podszyć się pod Allegro informując o niedopłacie i możliwości blokady konta na tym serwisie. Tego rodzaju działanie zostało wyłapane przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na swoim profilu na Twitterze.

Jak wyglądają fałszywe SMS-y od Allegro?

Jeśli dostałeś SMS o treści „Allegro windykacja – numer (następnie wyszczególniony) – przypisany do konta Allegro ma zaległość 2,73 zł. Zapłać lub konto zostanie zablokowane „. SMS jest pozbawiony polskich znaków, a na jego końcu umieszczono hiperłącze o adresie: https://placonline5121[.]info/.”

Jeśli otrzymaliście taką wiadomość to zdecydowanie nie powinieneś klikać w załączony link. Jeśli to zrobisz zostaniesz przeniesiony na stronę internetową imitującą serwis PayU. Jeśli przez tę stronę spróbujecie się zalogować na konto bankowe, to hakerzy automatycznie otrzymają wasze dane do logowania w banku i zajmą się „czyszczeniem” waszego konta. Jeśli dostaliście takiego SMS-a możecie go po prostu zignorować lub usunąć, a nadawcę zablokować.Takie podejrzane SMS-y można też przekazywać do CERT Polska. Otrzymanego SMS-a wystarczy przesłać, używając funkcji „Przekaż”, przesyłając go bezpośrednio do CERT na numer 799-448-084.