Magdalena Ludwika Żagałkowicz. Fundacja Serce Miasta

i

Autor: fot. Magdalena Ludwika Żagałkowicz Magdalena Ludwika Żagałkowicz. Fundacja Serce Miasta

Fundacja Serce Miasta walczy o wsparcie dla ukraińskich rodzin. "Chcą uciec przed wojną"

2022-02-04 15:17

Musimy się przygotować na przyjazd większej grupy Ukraińców uciekających przed wojną - mówi liderka warszawskiej Fundacji Serce Miasta, która zajmuje się osobami w kryzysie bezdomności. Dostaje po kilka sms-ów dziennie z prośbą o pomoc. Nie wie jednak, jak dużo rodzin jest już w drodze do Polski...

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 04.02.2022r.

Fundacja Serce Miasta chce wesprzeć ukraińskie rodziny 

Do fundacji Serce Miasta zgłaszają się Ukraińcy w różnym wieku. Są to zarówno osoby młode, zamierzające zabrać do Polski rodziców, jak też samotne matki z małymi dziećmi i osoby starsze, które nie chcą żyć w strachu przed wojną. "Nie mamy pojęcia, jaka fala osób z Ukrainy, całych rodzin, jedzie do Polski. Dostaję kilka sms-ów dziennie od osób, które poznałam na ulicy, które jakoś sobie już radzą. Z prośbą o pomoc. Jesteśmy kompletnie niegotowi na to, co się będzie działo za miesiąc, dwa..." - napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych aktywistka Magdalena Żagałkowicz z fundacji Serce Miasta. - Musimy im pomóc. Czuje strach tych ludzi. O ich rodziny, o to, co ich tutaj czeka. Niektórzy z nich już mieli jakieś doświadczenia poukładania sobie życia w Polsce i wiedzą, że to wcale nie jest proste. To są też często rodziny, które nikogo tutaj nie mają. Albo w takim wieku, kiedy trudno jest zacząć od zera - powiedziała nam aktywistka.

Od 2014 roku społeczeństwo ukraińskie żyje w napięciu i strachu przed wojną. Dziś wielu mieszkańców tego kraju zastanawia się nad przyszłością. - Nie wiemy, jak dużo osób w najbliższych tygodniach opuści Ukrainę. Niektórzy szykują walizki. Zastanawiają się, gdzie wyjechać, co zrobić z rodziną. Szykujemy się do najgorszego, ale liczymy na lepsze - mówi pani Bożena z Kijowa.

Fundacja Serce Miasta prosi o wsparcie, gdyż spodziewa się napływu osób z Ukrainy do Polski. Potrzebne będą zarówno artykuły pierwszej potrzeby, jak też pomoc językowa, lokalowa oraz psychologiczna.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: TEN CHALLENGE PODBIJA WARSZAWĘ! Do akcji przyłączają się kolejne lokale