Rafał Trzaskowski

i

Autor: Rafał Motyl UM Warszawa

Bezpieczeństwo

Gangi Gruzinów w Warszawie. Władze miasta mówią wprost o problemie

2025-02-12 15:13

W Warszawie odbyła się narada dotycząca przestępczości wśród cudzoziemców. Wziął w niej udział prezydent Rafał Trzaskowski. To odpowiedź na narastający problem przestępczości wśród obcokrajowców - zwłaszcza wśród społeczności gruzińskiej. Najnowsze dane w tej sprawie są alarmujące.

Gangi Gruzinów w Warszawie

"Gruzin napadał na warszawskie staruszki, zabierał pieniądze i spychał ze schodów", "Dwóch obywateli Gruzji zostało zatrzymanych w związku z napadami w centrum Warszawy", "Pościg policyjny ulicami Warszawy! Stołeczna policja zatrzymała dwóch Gruzinów podejrzanych o kradzież saszetki" - to tylko niektóre artykuły z eska.pl dotyczące przestępstw z udziałem obywateli Gruzji na terenie Warszawy z ostatnich miesięcy i lat.

Problem przestępczości wśród społeczności gruzińskiej w Polsce stał się na tyle poważny, że powiedział o nim publicznie sam prezydent miasta Rafał Trzaskowski. - Tak, jest problem, jeśli chodzi o gangi przestępcze m.in. z Gruzji – przyznał polityk kilka dni temu na antenie Polsat News. W tej samej rozmowie Trzaskowski ujawnił, że wzrasta zwłaszcza liczba najpoważniejszych przestępstw dokonywanych przez obcokrajowców.

Potwierdzają to dane ujawnione ostatnio na portalu X (dawny Twitter) przez rzecznika ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacka Dobrzyńskiego: "W 2024 roku Polska Policja zatrzymała 1895 obywateli Gruzji. Decyzją sądu 136 trafiło do aresztu. Łącznie w polskich ośrodkach penitencjarnych wg stanu na koniec 2024 roku przebywa 322 Gruzinów. Na podstawie decyzji wydanej przez Straż Graniczną o zobowiązaniu do powrotu w ubiegłym roku z Polski wydalono 2589 obywateli Gruzji".

Działania rządu wobec cudzoziemców łamiących prawo

We wtorek 11 lutego w tej sprawie odbyła się specjalna narada z udziałem prezydenta Warszawy, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz szefów Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu ds. Cudzoziemców. Podkreślono konieczność koordynacji działań w zakresie walki z przestępczością wśród cudzoziemców.

Jak ujawniono podczas konferencji, według statystyk policyjnych, w 2024 roku spośród wszystkich podejrzanych o przestępstwa w Polsce obcokrajowcy stanowili 5 proc. Minister Siemoniak zapewnił, że resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo intensywnie pracują nad zdecydowaną reakcją na przestępczość obcokrajowców w Polsce.

A jak wyglądają te statystyki w Warszawie? Wystąpiliśmy o dane do Komendy Stołecznej Policji, ale do chwili publikacji artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

- Naszym zadaniem jest zdusić w zalążku każde ewentualne źródło niebezpieczeństwa dla Warszawy i dla Polski. (...) ważne jest to, żeby wysłać bardzo klarowny sygnał - zero tolerancji dla wszystkich tych cudzoziemców, którzy wchodzą w konflikt z prawem – powiedział Trzaskowski podczas wtorkowej konferencji.

Powszechnie wiadomo jednak, że wpływ na sytuację bezpieczeństwa mogą mieć wakaty w policji. Według danych za zeszły rok w całej Polsce brakowało blisko 15 tysięcy mundurowych. Z kolei w samej Warszawie brakuje obecnie 2,5 tysiąca funkcjonariuszy.

Czterech Gruzinów zatrzymanych - dwóch w związku z serią napadów:

Podlaskie. Gruzin rzucił się z kijem bejsbolowym na policjantkę. W busie wiózł imigrantów