Mazowsze: Gdzie kupić choinkę i jaką wybrać? Podpowiada leśniczy

2021-12-07 15:52

Warszawiacy szykują się do Świąt, a niektórzy już ubierają choinki! Większość z nas woli żywe, ale nie każdemu pozwalają na to warunki. Dobra wiadomość jest taka, że leśnicy szykują się do otwarcia swoich plantacji dla mieszkańców. Każdy będzie mógł ściąć drzewko i zabrać je do domu.

W Mikołajki przed ratuszem rozbłysła miejska choinka

Gdzie kupić choinkę?

Na Mazowszu stoiska z choinkami rosną, jak grzyby po deszczu, a w oknach mieszkanek i mieszkańców Warszawy już dziś widać ozdobione bożonarodzeniowe drzewka. W drugim tygodniu grudnia Lasy Państwowe otwierają swoje plantacje dla warszawiaków. Przez siedem dni będzie można za niewielkie pieniądze kupić choinkę. Są tańsze niż te sprzedawane w mieście i przy odpowiedniej pielęgnacji postoją do połowy stycznia. Ceny choinek od leśników wahają się od 30 do 80 złotych w zależności od wielkości drzewa.

Gdzie można je kupić? Oto lokalizacje na Mazowszu:

  • nadleśnictwo Drewnica - Ząbki,
  • nadleśnictwo Chojnów - Podkowa Leśna.

Jaka choinka postoi najdłużej? Leśnik radzi

Wybór choinki to decyzja indywidualna. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na żywe drzewko należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów.

- Powinniśmy zwrócić uwagę na świeżość. Czyli dotknąć igieł, czy one przypadkiem się nie odsypują, czy są jędrne. Sprawdzić, czy gałązki się nie obsypują. Warto poczytać również o gatunkach drzewek. Są sosnowe choinki, świerki, jodły, daglezje. Polecam te daglezjowe, bo przepięknie pachną. Igłę daglezjowe, jak się rozetrze w palcach, wydzielają zapach owoców cytrusowych. Rozpryskują te olejki. Taka choinka nie tylko ładnie pachnie, ale też oczyszcza powietrze w domu i poprawia funkcjonowanie naszego układu oddechowego - mówi rzecznik regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Maciej Pawłowski.

​Czytaj także: Policja pokazuje przedmioty z kradzieży w Warszawie - być może ROZPOZNACIE SWOJĄ WŁASNOŚĆ!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!