GŁOWA KROKODYLA i KAWIOR - zaskakujące zawartości przesyłek pocztowych

2021-11-25 8:29

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) regularnie kontrolują przesyłki pocztowe i kurierskie. Zawartość niektórych ciągle ich zaskakuje. Ostatnio znaleźli m.in. kapelusz ze skóry krokodyla - przekazała PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego i Pocztowego w Warszawie skontrolowali dwie przesyłki: jedną z USA, drugą z Polski. To, co znaleźli w środku bardzo ich zaskoczyło. W przesyłkach była spreparowana głowa krokodyla oraz kapelusz wykonany ze skóry krokodyla i ozdobiony jego zębami. Handel tymi elementami narusza konwencję CITES chroniącą dziko żyjące zwierzęta.

"Według deklaracji dołączonych do przesyłek przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych, paczki miały zawierać artykuły reklamowe i zabawki" - powiedziała rzeczniczka. Z kolei w przesyłce z Ukrainy znaleziono również objęty konwencją kawior z jesiotra. Został przejęty z powodu braku wymaganych dokumentów i oznaczeń na opakowaniach - dodała. Za przestępstwa, które naruszają konwencję, może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Euro 2025 w Warszawie? Trzaskowski: To wizytówka dla miasta

9 kg tytoniu bez akcyzy

Równie często w przesyłkach pocztowych, funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej ujawniają niedozwolone ilości wyrobów akcyzowych bez oznaczeń producenta oraz bez polskich znaków akcyzy. "Prawie 9 kg tytoniu znajdowało się w dwóch przesyłkach wysyłanych do Wielkiej Brytanii, chociaż i w tym przypadku miały to być artykuły reklamowe" - wskazała Justyna Pasieczyńska. "Naszych funkcjonariuszy skutecznie wspierają podczas kontroli przesyłek psy służbowe wyszkolone do wykrywania m.in. wyrobów tytoniowych i środków narkotycznych. Dzięki psom, ujawniamy nawet skrzętnie ukryte papierosy, tytoń i nie tylko" - dodała.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!