Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi. Zobacz wystawę Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji w Muzeum Warszawy! [DATA, CENA] 8. ESKA Dowozi - 11 maja

i

Autor: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/zwierzeta-w-warszawie-tropem-relacji/?fbclid=IwAR3kB-8EJ70s3qr0zqvYarY-chZOxiVce4WlLMt3PGbjkONYKKHI6Dbsbmo Zdjęcie poglądowe

Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi. Zobacz wystawę "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" w Muzeum Warszawy! [DATA, CENA]

2021-05-11 11:49

"Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" to nowa wystawa czasowa, która otworzy się już 12 maja w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (MW) na Rynku Starego Miasta - poinformowała PAP Anna Ślusareńka z MW. Jak podkreślają kuratorzy wystawy, "historia Warszawy to nie tylko historia ludzi". "Na podstawie świadectw z różnych epok — zabytków, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, wystawa opowiada o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach" - napisano w zapowiedzi.

"Ekspozycja przypomina, że człowiek jest tylko jednym z ponad 5 tys. gatunków żyjących w Warszawie" - wyjaśniono. Przypomniano, że "choć na co dzień nie zawsze je zauważamy, w Warszawie żyją zwierzęta, które dla nas pracują, dotrzymują nam towarzystwa i dostarczają rozrywki, są źródłem pokarmu i surowców oraz ważnym elementem środowiska". "Małże pracujące w Grubej Kaśce, uratowana z hodowli świnka Lily, żyjące swobodnie miejskie koty zajmujące pobliskie nieużytki czy czworoząb bielański – bezkręgowiec zamieszkujący wilgotne fragmenty Lasu Bielańskiego to tylko niektórzy zwierzęcy warszawiacy".

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 400 eksponatów. Jak wyjaśniono, została ona podzielona "na pięć wzajemnie przenikających się części, które oddają złożony charakter zwierzęco-ludzkich relacji".

 "Znajdziemy tu hodowane dla prestiżu OKAZY, SIŁĘ ROBOCZĄ, czyli zwierzęta pracujące dla Warszawy, zwierzęta traktowane jako źródło surowców i TOWAR, mieszkających z nami TOWARZYSZY oraz dzikich SĄSIADÓW" - napisano.

Jak wyjaśniono, "uzupełnieniem każdej części wystawy są prace współczesnych artystów jak Diany Lelonek i Bartosza Kokosińskiego, które stanowią krytyczny komentarz do poruszanych zagadnień". "Pokazują dzisiejszą perspektywę lub też zaglądają w przyszłość międzygatunkowych relacji" - napisano. Wystawa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" potrwa do 3 października w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28-42.

Strzelanina w szkole w Kazaniu. Masakra w rosyjskim gimnazjum

"Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" w Muzeum Warszawy! [DATA, CENA]

Bilety kupić możecie już teraz na stronie Muzeum Warszawy lub klikając TUTAJ. Wejście na wystawę w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta. Bilet normalny kosztuje 12 zł. Cena biletu ulgowego to 7 złotych. Wystawę można zobaczyć do 3 października 2021.