ABBA - social

i

Autor: AKPA

muzyka

Historyczna wizyta ABBY w Warszawie. W 1976 roku muzycy zachwycili Polaków

2024-04-18 14:33

7 października 1976 roku w Warszawie doszło do historycznego wydarzenia, choć nie było to żadne polityczne spotkanie na szczycie, to z pewnością w pamięci wielu Polaków ten dzień żyje do dziś. To wówczas PRL odwiedził zespół ABBA. W ówczesnych czasach wizyta światowej gwiazdy muzyki pop w Polsce była prawdziwą sensacją.

Choć w latach 70. w Polsce nadal panowała komunistyczna cenzura, a chociażby zdobycie kasety z muzyką zachodnich gwiazd było już dużym wyczynem, to właśnie wtedy Warszawę odwiedził światowy gigant muzyki pop ABBA. Specjalnie przygotowana przez władze ludową wizyta wzbudziła wśród Polaków prawdziwą ekscytację. Nagrany podczas koncertu szwedzkiego zespołu program przyciągnął przed telewizory tłumy.

Historyczna wizyta ABBY w Warszawie

W 1976 roku ABBA cieszyła się już statusem zespołu rozpoznawalnego na całym świecie. Choć grupa powstała zaledwie cztery lata wcześniej, to zdążyła już wyrobić sobie silną pozycję na rynku. Pierwszy album pod tytułem "Ring Ring" stworzony przez Anni-Frid Lyngstad, Benniego Andersson, Björna Ulvaeus i Agnethe Fältskog ukazał się w 1973 roku. Niedługo później wystąpili oni na Eurowizji, którą zwyciężyli ze słynnym przebojem "Waterloo".

Sukces na Eurowizji otworzył muzykom furtkę do międzynarodowej kariery i europejskiej trasy. Zespół nie zamierzał się jednak zatrzymać. Ich płyta pod tytułem "ABBA" z 1975 roku była po brzegi wypełniona hitami takimi jak "Mamma Mia". To właśnie rok później, bo w 1976 roku, będąca u szczytu popularności grupa zawitała do Polski.

Koncert ABBY w Warszawie był częścią trasy promującej kolejny krążek pod tytułem "Arrival". Wizyta gwiazd takiego formatu nie była w Polsce codziennością. Jeszcze większe emocje powodował fakt, że muzycy mieli zrealizować na miejscu program "ABBA w Studio 2".

Realizacja nagrań zaczęła się już w samolocie Szwedów do Polski. Tam udzielili oni wywiadu, a także nagrali klip do piosenki "SOS". Na lotnisku w stolicy powitali ich fani, a także dziennikarze z zagranicy. Jeszcze tego samego dnia muzycy dotarli do siedziby telewizji na Woronicza. Tam zrealizowany został koncert, a wszystko uwieczniły kamery. Podczas występu ABBA zagrała osiem piosenek: "Instrumental Arrival", "Dancing Queen", „My Love, My Life", "When I Kissed the Teacher", "Knowing Me, Knowing You", "Fernando", "Tiger" i "Money, Money, Money". Niektóre z nich zespół zaśpiewał po raz pierwszy. Choć zaśpiewał jest w tym przypadku lekkim nadużyciem, gdyż całość była odtwarza z playbacku. Noc muzycy spędzili w Hotelu Forum, czyli dzisiejszym Novotelu.

ABBA przyciągnęła tłumy Polaków przed telewizory

Nagranie z wizyty ABBY w Polsce zostało wyemitowane w telewizji 13 listopada 1976 roku i przyciągnęło przez odbiorniki prawdopodobnie większość Polaków. W pamięć telewidzom z pewnością zapadły sześciometrowe strome schody pokryte folią, które były centralnym elementem wystroju studia.

Wiele plotek i spekulacji wywołała kwestia wynagrodzenia muzyków za koncert w Polsce. Za występ nie przewidziano bowiem zapłaty, ABBA dostała jedynie prawa do sprzedaży programu telewizjom na zachodzie. Niektórzy nie potrafili w to jednak uwierzyć i twierdzili, że gwiazdy otrzymały wypłatę w formie wagonów wypełnionych zielonym groszkiem...

"Wiedziałam, że Polska to ubogi kraj, ale nie wiedziałam, że jest tu tak źle. Ale ludzie są tu niesamowicie mili i zdaje się, że mają raczej tanie życie" - podsumowała wizytę w Polsce Agnetha.

Wizytę ABBY w Polsce będzie można wspominać podczas pokazów w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, gdyż w tym roku będą one nawiązywały do wydarzeń z 1976 roku.

Pole Mokotowskie wiosną 2024. Robi wrażenie po remoncie!

W Warszawie brakuje rowerów Veturilo. Mieszkańcy alarmują