Ilu powstańców warszawskich żyje?
81. rocznica wybuchu powstania warszawskiego upłynie w stolicy pod znakiem licznych wydarzeń i obchodów upamiętniających dramatyczne chwile z 1944 roku. Niestety z każdym kolejnym rokiem we wspominkach bierze udział coraz mniej Powstańców. Wystarczy prosty rachunek, by uświadomić sobie, że osoby, które w czasie zrywu były nastolatkami dziś zbliżają się do setnego roku życia.
Zwróciliśmy się do instytucji, która zajmuje się kultywacją pamięci o zrywie, czyli Muzeum Powstania Warszawskiego z prośbą o szczegółowe dane dotyczące tego, ilu Powstańców jest wciąż wśród nas.
Jak się okazuje, obecnie żyje jeszcze 292 uczestników Powstania Warszawskiego. Zdecydowana większość z nich żyje w Polsce (245), z czego w Warszawie 162 osoby, a poza stolicą - 83. Za granicą zamieszkuje z kolei 47 Powstańców Warszawskich.
Porównując to z danymi z 2024, okazuje się, że w ciągu roku zmarło ponad stu uczestników Powstania.
Część z powstańców pozostaje pod opieką specjalnej placówki - mowa o Domu Powstańców Warszawskich zlokalizowanym na warszawskiej Woli, przy ul. Nowolipie 22.
81. rocznica Powstania Warszawskiego
W Powstaniu Warszawskim, które trwało między 1 sierpnia a 3 października 1944 roku, brało udział około 50 tys. polskich żołnierzy. Śmierć poniosło ok. 10 tys. z nich, 6 tys. zaginęło, a 20. tys. odniosło rany. Wskutek zrywu zginęło też około 150-200 tys. cywilów, a ok. 600 tysięcy zostało wypędzonych z miasta.
W tym roku miasto planuje uczcić rocznicę powstania m.in. koncertem i premierą albumu Julii Pietruchy, wystawami fotografii powstańczych, a także koncertem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Ten ostatni przebiega w tym roku pod znakiem kontrowersji, bo organizatorzy nie posłuchali się apelu samych Powstańców, aby prowadził go dziennikarz Tomasz Wolny.
Wejścia do kanałów w powstaniu warszawskim - tędy prowadziły podziemne szlaki pod walczącym miastem. Galeria zdjęć: