Węgiel

i

Autor: Pxhere

Jacek Sasin wymyślił sposób na tani węgiel. Odpowiedź może zapamiętać na długo

2022-10-06 14:33

Jacek Sasin wyszedł z propozycją, aby samorządy zaangażowały się w proces dystrybucji węgla. Jego zdaniem sprawiłoby to, że surowiec byłby tani i lepiej dostępny. Odpowiedź, jakiej udzieliła mu burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, nie pozostawia jednak wielkich wątpliwości.

Jacek Sasin z pomysłem na tani węgiel

- Apeluję do wszystkich polskich samorządów, by odpowiedziały pozytywnie na ofertę PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - powiedział niedawno Jacek Sasin podczas wizyty w Otwocku. 

Wicepremier stwierdził, że podobne rozwiązanie wykluczyłoby pośredników. Dzięki temu węgiel byłby tani i lepiej dostępny. Innego zdania jest jednak wielu samorządowców.

Czytaj również: Jak kupić węgiel w sklepie PGG. Polacy na specjalnej grupie pomagają sobie w zakupie opału na zimę

Tani węgiel dzięki dystrybucji przez samorządy? "Pomysł iście szelmowski"

O tym, jak na propozycję Jacka Sasina odpowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pisaliśmy już tutaj. Teraz w polemikę z wicepremierem weszła natomiast burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

- Wobec medialnych doniesień czuję się w obowiązku odpowiedzieć na Pana apel do samorządów o udział w dystrybucji węgla do mieszkańców. Przyznaję, w pierwszym odruchu pomyślałam, że to ponury żart, ale naprawdę nie jest mi do śmiechu kiedy myślę, że moi sąsiedzi – mieszkańcy gminy Wołomin – mogą pozostać bez opału na zimę. Po etapie niedowierzania przyszło wspomnienie Pana poprzedniego pomysłu – wyborów kopertowych – i już wiedziałam, że po raz kolejny samorządowcy muszą zareagować, by uprzytomnić Panu, że Pana pomysły nie są ani logiczne, ani skuteczne – słynie Pan raczej z rozrzutności niż roztropności - napisała burmistrz.

Radwan nazwała pomysł Sasina "iście szelmowskim", bowiem "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to zadanie rządu, który przez wiele miesięcy zapewniał, że węgla na zimę nie zabraknie i w polskich domach będzie ciepło". Zasugerowała również, że wicepremier mógł nie poradzić sobie z sytuacją, a teraz próbuje zrzucić odpowiedzialność i winę na samorządy.

- Rozumiem, że jak trwoga to do samorządów. My zawsze pomożemy. Niech tylko wspomnę reformę edukacji, pandemię, kryzys uchodźczy. I tym razem też pomożemy, bo dobro naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze - zaznaczyła.

Burmistrz dodała, że może użyczyć placu Zakładu Energetyki Cieplnej, jednak to rząd musi węgiel przetransportować i zadbać o jego niską cenę. - Nadchodzi zima. Oby przez Waszą nieudolność nie marzły polskie dzieci - podkreśliła.

Rozmowa z pracownikiem składu węgla