Jakie grzyby rosną we wrześniu? Te jadalne gatunki spotkacie teraz lasach

2022-09-17 15:21

Dla wielu grzybiarzy to właśnie wrzesień jest miesiącem najlepszych zbiorów. W polskich lasach można teraz spotkać wiele smacznych gatunków, spośród których wymienić należy chociażby borowiki, maślaki czy koźlarze. Sprawdźcie, jakich grzybów można szukać we wrześniu.

Grzyby we wrześniu - jadalne gatunki, które spotkamy w lasach

Sezon na grzyby 2022 trwa, a wrzesień to dla wielu zbieraczy ulubiony miesiąc. I nic dziwnego. W polskich lasach można wówczas natrafić na wiele smakowitych gatunków, które trafią bezpośrednio na patelnię, lub zostaną zamarynowane w słoikach. Suszone grzyby z września będą zaś nadawać wyborny smak zupom i sosom przez resztę roku. Jakie grzyby rosną we wrześniu w Polsce? Natrafimy między innymi na borowiki, podgrzybki i kanie. Liczyć można też na "leśne złoto", czyli wyśmienite kurki. To rzecz jasna nie wszystkie jadalne grzyby, które rosną we wrześniu. Inne gatunki znajdziecie w naszej galerii oraz kalendarzu grzybiarza opublikowanym przez GIS.

Z czym iść na grzyby?

Zebrane grzyby powinny mieć stały dopływ powietrza. Najlepszy będzie więc wiklinowy koszyk. Do lasu na grzyby można się też wybrać z plastikowym wiaderkiem. Warto też uzbroić się w kozik, którym utniemy grzyb tuż przy ziemi. Z pozostałej w ziemi grzybni szybko może wyrosnąć nowy grzyb, z którego ucieszy się ktoś inny.

Zobacz też: Robisz to zbierając grzyby? Możesz sobie zaszkodzić!

Jak zbierać grzyby?