Joe Biden Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Marcin Obara

Joe Biden na szczycie B9 w Warszawie. "Artykuł 5. jest świętym zobowiązaniem"

2023-02-22 16:08

22 lutego Joe Biden pojawił się na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, zorganizowanym w Warszawie. Prezydent USA podkreślał po raz kolejny, jak ważne jest wspieranie Ukrainy oraz odparcie agresji Rosji. Ponownie zapewnił również o przywiązaniu swojego kraju do art. 5 traktatu północnoatlantyckiego.

W środę w Warszawie - w obecności prezydenta USA oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - odbywa się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Jest to inicjatywa służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa.

Joe Biden na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Biden podczas swojego wystąpienia wstępnego przypomniał, że przed laty jako senator nalegał na rozszerzenie NATO, aby powiększyć strefę stabilności. - Jak na ironię jedna z ostatnich rozmów, które toczyliśmy z naszym przyjacielem w Rosji, polegała na tym, że ja powiedziałem: ubiegasz się dalej o finlandyzację NATO, a zobaczyć na własne oczy NATO-izację Finlandii, i to się staje - mówił, nawiązując do wniosku Finlandii o przyjęcie jej do Sojuszu.

- Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom prezydentom, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO - powiedział prezydent USA.

Dodał, że szef NATO Jens Stoltenberg "naprawdę fantastycznie wywiązywał się ze swoich obowiązków". - I bardzo polegam na jego osądzie sytuacji - podkreślił Biden.

Czytaj również: Joe Biden w Warszawie. Drugi dzień wizyty prezydenta USA i utrudnienia na drogach

Przypomniał, że B9 została powołana w 2015 roku, więc rok po aneksji Krymu przez Rosję. - A teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji na Ukrainę i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni [...], jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie - podkreślił Biden i poinformował, że także o tym rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

- My, jako Stany Zjednoczone, staramy się dostarczać krytycznej infrastruktury - mówił Biden podczas szczytu B9 w Warszawie. - Wiem, że wasze kraje przyjęły miliony uchodźców. Staramy się uruchomić, co tylko możliwe, aby wesprzeć Ukrainę, aby Ukraina mogła walczyć o swoją wolność - podkreślał.

Amerykański prezydent mówił ponadto, że kraje B9 były w ostatnim roku nie tylko liderami, ale też tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO. - Chciałem powiedzieć, że jest to ewidentnie widoczne - wskazał.

- Artykuł 5. traktatu północnoatlantyckiego jest świętym zobowiązaniem, którego podjęły się Stany Zjednoczone - zadeklarował prezydent Biden. - Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - dodał.

Polityk przyznał, że "chodzi nie tylko o wolność Ukrainy, chodzi o wolność w ogóle". Prezydent USA mówił także, że od czasów II wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z taką agresją, jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie.

Joe Biden dziękuje Polakom. Historyczne przemówienie w Warszawie