Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Gdzie się zgłosić z objawami?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Gdzie się zgłosić z objawami?

Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Gdzie się zgłosić z objawami?

2020-10-09 17:46

Nowe zasady dotyczące testów na koronawirusa. Kto może zlecić badanie w kierunku COVID-19? Czy udać się do specjalisty chorób zakaźnych, szpitala, a może do lekarza rodzinnego? Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać skierowanie na test? Od piątku 9.10.2020 wchodzi w życie nowe rozporządzenie. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać skierowanie na test?

Żeby dostać skierowanie na test na COCID-19 do tej pory trzeba było mieć cztery objawy jednocześnie:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność,
  • utrata smaku i węchu.

Czytaj także: Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Sprawdź mapę czerwonych i żółtych miejsc! Które powiaty znajdują się na liście?

Nowe zasady ws. testów na koronawirusa

Od piątku 9.10.2020 obowiązują nowe zasady. Nie ma konieczności, by pacjent wykazywał wszystkie cztery objawy. Lekarz może skierować pacjenta na badania w kierunku koronawirusa, gdy uzna to za stosowne. Wyjątkiem są maluchy do 2. roku życia - nie wystarczy teleporada, konieczne jest badanie fizykalne.

QUIZ. Kultowe teksty, który zna każdy! Wiesz, kto je powiedział?

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś łatwego! Kto wypowiedział te słynne słowa: "Sorry, taki mamy klimat!"

Gdzie się zgłosić z objawami koronawirusa?

W przypadku wystąpienia objawów należy się zgłosić do lekarza POZ. To on powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem i zadecydować czy konieczne jest przeprowadzenie testów w kierunku COVID-19. Lekarz powinien też przekazać pacjentowi informację o punktach pobrań,w których może przeprowadzić badanie i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami transportu publicznego.

Czytaj także: Nie zasłaniasz ust i nosa? Musisz mieć specjalne zaświadczenie! Kto może je wystawić? Rząd wprowadza nowa obostrzenia

W praktyce może być jednak różnie - dlatego w przypadku, gdy mamy problem ze znalezienim punktów, w których zrobimy test na koronawirusa, można zadzwonić na infolinię NFZ: 800 190 590. Jeśli szukacie punktów pobrań w Warszawie, sprawdź listę lokalizacji w naszym tekście >>TUTAJ<<.