Wielkanoc - zdjęcia archiwalne

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak kiedyś dekorowano stoły na Wielkanoc? Zobacz archiwalne zdjęcia! [GALERIA]

2022-04-13 16:38

Wielkanoc 2022 w tym roku wypada w niedzielę 17 kwietnia. Zgodnie z tradycją, w Wielką Sobotę, czyli 16 kwietnia, należy udać się do kościoła z wielkanocnym koszyczkiem, by poświęcić pokarm. Co powinno się w nim znaleźć? Jak należy udekorować wielkanocny stół? Szukasz inspiracji? Koniecznie zobacz naszą galerię z archiwalnymi zdjęciami!

Wielkanoc 2022: Kiedy poświęcić koszyczek? Jak udekorować stół?

Wielkanocna babka, pisanki, mazurek - to elementy, które od zawsze były na wielkanocnych stołach. Nie mogło też zabraknąć cukrowego baranka. Na stole podczas uroczystego śniadania znajdował się koszyczek z poświęconym pokarmem, a w nim:

  • jajko,
  • chleb,
  • kiełbasa,
  • przyprawy
  • czy kawałek świątecznego ciasta.

Czytaj także: Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości uk

W poprzednich latach, w związku z pandemią koronawirusa, tradycja święcenia wielkanocnego koszyczka została zawieszona, a wierni byli namawiani do święcenia pokarmów samodzielnie w domu. W tym roku święcenie pokarmów odbędzie się w sposób tradycyjny. Wielkanocnego koszyczka nie może zabraknąć na świątecznym stole! Jak go udekorować? Potrzebujesz inspiracji?  W poniższej galerii przedstawimy tradycyjne inspiracje, które znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym!

Zobacz galerię:

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Żurek czy barszcz biały? Która wielkanocna zupa jest lepsza?