Parking podziemny na pl. Powstańców Warszawy

i

Autor: internet / um.warszawa.pl

Kolejny etap budowy parkingu podziemnego w Centrum Warszawy. Będą utrudnienia

2022-12-09 11:12

Trwa budowa parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy. To jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy – kierowcy zyskają miejsca parkingowe, a piesi zieloną przestrzeń z drzewami i krzewami. Zanim to nastąpi, konieczne jest zamknięcie ruchu drogowego na placu.

Trwa budowa parkingu podziemnego w centrum Warszawy

Kolejny etap budowy parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy rozpocznie się w piątek, 9 grudnia, w godzinach wieczornych. Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu br. W tym miejscu powstanie czterokondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi. Jedna trzecia z nich będzie przeznaczona dla okolicznych mieszkańców. Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Plac Powstańców Warszawy będzie bardziej zielony

W przyszłości jednak Plac Powstańców Warszawy będzie o wiele bardziej zielony. Po zakończeniu prac koncesjonariusz posadzi na własny koszt nowe drzewa. Pojawi się też niska zieleń – krzewy i byliny. Dzięki temu poprawi się m.in. retencja wody w czasie opadów.

Drugi etap budowy parkingu w centrum Warszawy

Obecnie budowniczowie realizują kolejny etap inwestycji. Jeszcze przez około miesiąc, maksymalnie dwa (w zależności od warunków atmosferycznych), będą kontynuowane przebudowy podziemnych instalacji: kanalizacji, wodociągu oraz sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Rozpoczną się również prace wokół samego parkingu oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej. Ten etap budowy będzie się wiązał z zajęciem obu jezdni, zatok postojowych oraz części chodnika po wschodniej stronie placu i potrwa około dwóch lat. Zmiany zostaną wprowadzone w piątek, 9 grudnia, ok. godz. 23.30.

Zmiany organizacji ruchu drogowego w Centrum

Wyłączona z ruchu zostanie wschodnia jezdnia placu (wzdłuż budynku NBP) na odcinku od ulicy Wareckiej do Świętokrzyskiej. Do tej ostatniej będzie można dojechać ulicami Złotą i Marszałkowską.Wyjazd z ulicy Wareckiej będzie możliwy, ale plac straci połączenie ze Świętokrzyską. Kierowcy pojadą tymczasową jezdnią wybudowaną na fragmencie chodnika, a następnie wschodnią jezdnią placu – „pod prąd”, do ulicy Boduena.Jadący ulicą Szpitalną (np. z Górskiego i Brokla) będą mogli skręcić w lewo w Boduena lub pojechać prosto, ale tylko do wjazdu na teren hotelu. Dalej prosto, do ulicy Wareckiej dojadą tylko pojazdy obsługujące NBP.Dojazd do ulicy Moniuszki utrzymany będzie od ul. Świętokrzyskiej. Kierowcy nie pojadą jednak dalej prosto, przez plac, do ulicy Boduena. Zamknięty zostanie fragment zachodniej jezdni pomiędzy ulicą Moniuszki a zawrotką (na wysokości Wareckiej).

Zmiany tras autobusów i ruchu pieszego

Budowa parkingu oznacza także utrudnienia dla pieszych. Będą oni mogli przejść przez plac po obu jego stronach, ale wzdłuż gmachu NBP chodnik będzie miejscowo zwężony do 2,5 m szerokości.Od sobotniego poranka, 10 grudnia, autobusy linii 107 jadące w kierunku pętli Esperanto, będą kierowane na objazd Al. Jerozolimskimi i ulicą Marszałkowską.

Informacje o utrudnieniach na drogach Warszawy

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące zmian tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

Warszawa utrudnienia

i

Autor: internet / um.warszawa.pl