telefon

i

Autor: Pixabay

Finanse

Konta wielu Polaków zagrożone. Największy polski bank podał, co robić

2024-04-05 19:00

PKO BP w połowie marca wydał komunikat, w którym przypomniał o atakach na licznych klientów. Wyłudzacze dzwonią do posiadaczy kont, chcąc uśpić ich czujność i ukraść zgromadzone pieniądze. Największy bank podał więc, w jaki sposób można zdemaskować oszustów. Metoda jest prosta i jednocześnie wyjątkowo skuteczna.

PKO BP ostrzega przed atakami oszustów

W swoim najnowszym komunikacie przedstawiciele PKO BP ponownie ostrzegli posiadaczy kont przed atakami oszustów. Niestety, wyłudzacze wciąż zmieniają metody działania, by wzbudzać u ofiar zaufanie i usypiać ich czujność.

Tym razem Polacy odbierają telefony, w których rozmówca podaje się za przedstawiciela jednej z instytucji finansowych. W dużej części oszuści podszywają się właśnie pod pracowników banków. Liczą przy tym na to, że zaskoczona ofiara, poinformowana chociażby o rzekomej próbie kradzieży pieniędzy, posłucha ich "rad" i da im dostęp do swojego konta. Jeśli tak się stanie i wyłudzacz otrzyma potrzebne do przejęcia rachunku dane, oszczędności mogą ekspresowo zniknąć.

Największy polski bank radzi, jak się bronić

Na szczęście, w obliczu ataków, klienci PKO BP nie są całkowicie bezbronni. Jak przypomnieli przedstawiciele banku, w aplikacji IKO posiadacz konta może szybko sprawdzić, czy rozmawia z prawdziwym pracownikiem instytucji.

Aby to zrobić, wystarczy poprosić rozmówcę o weryfikację jego tożsamości. W tej sytuacji prawdziwy przedstawiciel banku będzie mógł to sprawnie uczynić - klient otrzyma powiadomienie w aplikacji IKO z potrzebnymi danymi. Jeśli podane przez rozmówcę informacje będą pokrywały się z tymi z powiadomienia, rozmowa jest bezpieczna.

- Jeśli dzwoniący odmówi weryfikacji, poda błędne dane lub weryfikacja nie będzie możliwa - rozłącz się i zadzwoń na naszą infolinię: 800 302 302 - zaapelował PKO BP.

Zobacz także: Niesamowite odkrycia w samym centrum Warszawy. Robotnicy znaleźli skarby

Fabryka Czekolady w Warszawie - jesienią ruszy nowa atrakcja, zobacz zdjęcia:

Listen on Spreaker.