Straż miejska kontroluje domy

i

Autor: Straż Miejska/ mat. prasowe Straż miejska kontroluje domy

prawo

Kontrole w domach. Mandaty sięgają kilkuset złotych

2024-03-03 20:20

Od października tego roku w Warszawie obowiązuje zakaz palenia węglem w domach, kilka miesięcy wcześniej zakazano "kopciuchów". Straż Miejska sprawdza, czym ogrzewają się warszawiacy. Za używanie starych kotłów i palenie węglem wystawiła w pierwszym miesiącu sezonu grzewczego blisko 100 mandatów. Maksymalna wysokość kary, którą może wystawić straż to 500 złotych.

Od stycznia tego roku na Mazowszu nie można używać tzw. kopciuchów, czyli kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani informacji w dokumentacji kotła). Natomiast od 1 października tego roku w Warszawie obowiązuje zakaz palenia węglem w domach.

Kontrole Straży Miejskiej w domach, sypią się mandaty

Od 1 października do 10 listopada strażnicy przeprowadzili 495 kontroli nieruchomości. "Strażnicy nałożyli 60 mandatów karnych oraz zastosowali 39 pouczeń lub poleceń z artykułu 334 ustawy o ochronie środowiska, związanych z nieprzestrzeganiem ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale sejmiku województwa" – poinformował Referat Prasowy Straży Miejskiej.

"Ponadto w ramach walki ze smogiem, nie można pominąć interwencji wynikających z artykułu 191 ustawy o odpadach. W tym zakresie strażnicy miejscy nałożyli 31 mandatów karnych oraz zastosowali 9 pouczeń lub poleceń związanych z termicznym przekształcaniem odpadów" – dodał.

Za używanie kopciuchów po upływie tych terminów grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł. Za palenie węglem Straż Miejska może wystawić mandat do 500 zł.

Na terenie Warszawy funkcjonuje jeszcze ok. 4,3 tys. kopciuchów.

Nowe Centrum Lokalne Kamionek, mamy zdjęcia:

Klapa z budżetu obywatelskiego w Warszawie. Drzewa, które miały chronić przed smogiem wycięto!