W Warszawie kradną rowery na potęgę

i

Autor: materiały prasowe W Warszawie kradną rowery na potęgę

Policja w Warszawie walczy z plagą kradzieży rowerów! Jest ich dwa razy więcej niż rok temu

2021-08-06 11:47

Za kradzież roweru w Polsce grozi nawet do 5 lat więzienia. Mimo to złodzieje zdejmują koła, odkręcają zamki, rozbierają jednoślady na części i sprzedają je w internecie. Policjanci tropią sprawców i podpowiadają, jak uchronić swój jednoślad przed kradzieżą.

Jan Nowak-Jeziorański i Powstanie Warszawskie | Historia z Koprem

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Coraz więcej jednośladów ginie w stolicy. Mówią o tym policyjne statystyki. W tym roku na policję zgłoszono prawie tysiąc zaginionych rowerów. Jedynie nieco ponad 200 z nich udało się odnaleźć. Są to dane oficjalne, a więc w rzeczywistości skala problemu może być znacznie większa. Według policjantów, najczęściej do takich kradzieży dochodzi na podwórkach oraz w otwartej przestrzeni miejskiej, gdzie na dłuższą chwile pozostawiane są rowery.

- Warto zabezpieczać rower. Przypinać nie do opon, które są łatwe do zdjęcia, tylko do ramy czy innych elementów stałych, które nie są łatwe do odkręcenia. Kradzieże rowerów nie są  nowych zjawiskiem. A w pandemii ten środek transportu jest coraz bardziej popularny. Dlatego siłą rzeczy rowerów na ulicach jest więcej, co się odbija na wzroście liczby kradzieży. Prosimy o zgłaszanie takich spraw. Z naszych obserwacji też wynika, że najłatwiej jest namierzyć zaginiony rower, jeśli był zaparkowany w strefie objętej monitoringiem - mówi inspektor sztabowy Małgorzata Wersocka z KSP. Dodaje też, że policja cały czas szuka sprawców takich przestępstw, a za kradzież roweru w Polsce grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W odnalezieniu jednośladów policji mogą pomóc m.in. opis i zdjęcia roweru, paragony lub inne potwierdzenia zakupu. Ważne jest też oznakowanie roweru. - Trzeba się zgłosić na policję w tym celu. Policjanci wygrawerują na rowerze numer identyfikacyjny, który w razie kradzieży pozwoli na szybsze zidentyfikowanie pojazdu. Na pewno warto prawidłowo przypinać rowery, to przynajmniej utrudni złodziejom kradzież - mówi Jakub Dybalski ze stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.

Czytaj także: Warszawa zamierza pozwać skarb państwa. Chodzi o szpital Południowy

Quiz. Matematyka na poziomie podstawówki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
60 + 6 ⋅ 10 = ?