Ksiądz z osiedls

i

Autor: fot. Pixabay/TikTok: Ksiądz z osiedla

Z Warszawy

Ksiądz z Osiedla chce otworzyć knajpkę w centrum Warszawy. Będzie dostępna nie tylko dla wierzących

2024-06-17 11:27

"Ksiądz z Osiedla" jest znany m.in. z organizowania ewangelizacji dla młodych pod mostem Świętokrzyskim. Na swoim fanpage'u salwatorianin wspomniał niedawno, że "jest szansa, że będziemy mieli własny lokal (klubokawiarnię)". O planach związanych z otwarciem knajpki z ks. Rafałem Główczyńskim rozmawiała reporterka Radia Eska.

"Ksiądz z osiedla", a właściwie ks. Rafał Główczyński jest znany z różnych form ewangelizacji młodzieży. Salwatorianin nie boi się wyzwań - by dotrzeć do młodych, organizuje m.in. dyskoteki ewangelizacyjne, które zazwyczaj odbywają się w weekendy pod mostem Świętokrzyskim w Warszawie.

Ewangelizacja pod mostem Świętokrzyskim. Skąd wziął się pomysł spotkań w tym miejscu?

Początkowo "Ksiądz z osiedla" nie planował organizować cyklicznych ewangelizacji pod mostem. Pomysł narodził się w dniu Wigilii Zesłania Ducha Świętego. Po czuwaniu duchowny zaproponował młodzieży, aby wspólnie wybrali się nad Wisłę, w okolicę mostu Świętokrzyskiego. Widok księdza wzbudził niemałe poruszenie wśród imprezowiczów - wiele osób nie dowierzało, że salwatorianin jest prawdziwym kapłanem.

Wspólne tańce, modlitwy, rozmowy, a nawet spowiedź pod mostem spotkały się z dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu biorą udział zarówno osoby wierzące, jak i spontaniczni przechodnie. Okazuje się, że taka forma ewangelizacji jest bardzo potrzebna. Ksiądz podkreśla, że więcej młodych osób może spotkać "na mieście" niż w kościele. Wiele osób przyciąga muzyka, która gra w trakcie spotkań.

"Ksiądz z osiedla" otworzy klubokawiarnię?

Pomysł na klubokawiarnię pojawił się ze względu na to, że ewangelizacje pod Mostem Świętokrzyskim odbywają się raz w tygodniu, a uczestnicy chcieliby, żeby takie spotkania były częstsze. Ksiądz Rafał Główczyński nieustająco zaprasza na odprawianie przez siebie msze święte w Piastowie, jednak ze względu na odległość, zainteresowani nie przychodzą na eucharystię.

W rozmowie z księdzem reporterka Radia Eska dowiedziała się, że takie miejsce ma powstać w samym centrum Warszawy. Klubokawiarnia "Księdza z osiedla" będzie miejscem, do którego każdy może się czuć zaproszony. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności będą mogły zjeść posiłek. Ponadto ksiądz zamierza organizować bale dla seniorów, które będą aktywizować również recydywistów. W klubokawiarni będą odbywać się spotkania dla singli. Ksiądz Rafał Główczyński jest otwarty na potrzeby osób LGBT+, dlatego zaplanował różne aktywności skierowane do tęczowej społeczności.

Salwatorianin nie zamierza odejść od idei dyskotekowej ewangelizacji, dlatego wydarzenia chciałby przenieść do lokalu. Obecnie duchowny apeluje o pomoc do wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się we wspólne stworzenie knajpki. Zainteresowani mogą się z nim kontaktować za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Współpraca: Karolina Stachacz

Męskie Granie Orkiestra 2024: kulisy powstania "Wolnych duchów"