Warszawa

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Kto mógłby zostać następnym prezydentem Warszawy? Przodują dwa nazwiska

2022-11-30 17:54

Obecnym prezydentem Warszawy pozostaje Rafał Trzaskowski. Kto jednak mógłby go zastąpić, gdyby polityk nie chciał ubiegać się o reelekcję w kolejnych wyborach samorządowych? Wyniki najnowszego sondażu wskazują na dwa nazwiska.

Rafał Trzaskowski pełni funkcję prezydenta Warszawy od 22 listopada 2018 roku. Polityk zastąpił na tym stanowisku Hannę Gronkiewicz-Waltz.

W międzyczasie, w 2020 roku Trzaskowski ubiegał się również o stanowisko prezydenta Polski, jednak przegrał w wyborczym wyścigu z Andrzejem Dudą. Powrócił więc do swoich warszawskich obowiązków. Nie wiadomo jednak, czy będzie starał się o reelekcję, czy też w jego miejsce zostanie wystawiony inny kandydat.

Czytaj również: Trzaskowski w Brukseli wprost o pieniądzach na pomoc uchodźcom. "Nie stać nas na improwizację"

Kto zostanie następnym prezydentem Warszawy?

Redakcja Lokalnej Polityki postanowiła zlecić sondaż, którego wyniki miały wskazać, kto zostałby kolejnym prezydentem Warszawy, gdyby Rafał Trzaskowski nie chciał startować w kolejnych wyborach samorządowych. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Samorządowych. 

Respondentom zadano pytanie: "Na którego kandydata oddał(a)by Pan(i) swój głos w wyborach na Prezydenta Warszawy, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę?". Ankietowani odpowiedzieli:

W takim układzie doszłoby więc do drugiej tury, w której zmierzyłyby się Renata Kaznowska oraz Danuta Huebner. W tym przypadku ankietowani odpowiedzieli:

  • Renata Kaznowska - 41,48 proc.
  • Danuta Huebner - 36,6 proc.
  • Nie poszedłbym - 12,92 proc.
  • Nie wiem - 9 proc.

Co ciekawe, głos w sprawie sondażu zabrała już sama Renata Kaznowska. - Strasznie dalekie to "gdybanie". O nic się nie ubiegam ani dziś, ani jutro. I nie planuję ubiegać - ani dziś, ani jutro - napisała na Twitterze obecna wiceprezydentka Warszawy.

Przeczytaj także: Kto może zostać nowym prezydentem Warszawy? Jest nazwisko

Zamieszanie polityczne na Śląsku