Ukraińskie dzieci uczyły się zasad ruchu drogowego w Polsce

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Lekcje zasad ruchu drogowego dla ukraińskich dzieci. Na czym polegają?

2022-04-21 14:33

W czwartek w siedzibie Głównej Inspekcji Transportu Drogowego w Warszawie przeprowadzono lekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla ukraińskich dzieci, które przebywają w Polsce. Lekcja odbyła się zdalnie w języku ukraińskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiego rządu.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP Marta Maślij z GITD, lekcja była poświęcona zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "Naszym zadaniem było przypomnienie dzieciom najważniejszych zadań podczas poruszania się po drodze. Mówiliśmy o odblaskach, o zagrożeniach wynikających m.in. z niezapinania pasów, z nienoszenia odblasków" - powiedziała Maślij.

Marta Maślij podkreśliła, że podczas pokazowej lekcji ukraińskie dzieci zostały zapoznane z działaniem numeru alarmowego 112.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Chcemy, żebyście się czuli bezpiecznie nie tylko na lekcjach, nie tylko w szkole, ale również na ulicy" - zwrócił się do dzieci minister Czarnek. "Chcemy zachęcić wszystkie szkoły w Polsce, aby zgłaszały się do GITD. Wydaje mi się, że to znakomite urozmaicenie lekcji dla dzieci ukraińskich w polskich szkołach" - dodał.

"Dzisiaj na polskich drogach panuje ogromne natężenie ruchu. Naszym celem jest, aby podnieść poziom wiedzy naszych gości z Ukrainy" - zaznaczył minister Adamczyk.

W pokazowej lekcji wziął udział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, który także zwrócił się do dzieci z Ukrainy. "W Polsce jesteście od niedawna. Chcemy, abyście dobrze poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze" - powiedział. "Dzisiaj inaugurujemy lekcję zdalne dla dzieci, które uczą się w Polsce i przybyły z Ukrainy. Zachęcamy szkoły, w których są dzieci z Ukrainy o sygnał do nas. Takie lekcje w języku ukraińskim będą przeprowadzane zdalnie, ale również w miarę możliwości chcemy pojawiać się w szkołach. Są to lekcje - nauka przez zabawę" - zaznaczył.

Dzieciom w trakcie lekcji przybliżono, czym zajmuje się GITD, czyli m.in. kontrolą autobusów. Lekcję przeprowadzono w trybie zdalnym poprzez połączenie internetowe ze Szkołą Podstawową w Bełżycach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania.

Krystian Ochman jedzie na Eurowizję: Jak dba o głos? Kto z rodziny go krytykuje? Czy ma czas na miłość?

Stare hity, czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 9
Szymon Wydra: Nasze życie będzie jak poemat...