przelew komputer

i

Autor: Unsplash

Finanse

Lepiej pospieszyć się z przelewami. Na spóźnialskich czeka przykra niespodzianka

2024-03-28 14:26

Wielkanoc 2024 zbliża się wielkimi krokami. Osoby, które muszą w najbliższym czasie zrealizować ważne przelewy bankowe, powinny się więc pospieszyć. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) wyjaśniła już, jak w okresie świątecznym będą funkcjonowały systemy Elixir i Euro Elixir.

Przelewy przed Wielkanocą 2024 - zostało niewiele czasu

Banki należą do grona instytucji, które w okresie Świąt Wielkanocnych nie pracują w swoich standardowych godzinach. Zmiany powodowane dniami ustawowo wolnymi od pracy wpłyną także na sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. W komunikacie z 26 marca przedstawiciele KIR zaapelowali więc, aby terminowe płatności zrealizować wcześniej.

- Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy. Takim dniem wolnym jest Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia - podkreślili.

Kiedy dojdzie przelew zlecony w Wielki Piątek (29 marca)?

Co wyjątkowo ważne, w przedświąteczny piątek, 29 marca system Elixir będzie funkcjonował standardowo, jednak spóźnialskich może czekać przykra niespodzianka. Przelewy, które zostaną zlecone po godz. 16:00, zostaną bowiem rozliczone dopiero w trakcie porannej sesji we wtorek, 2 kwietnia.

- W przypadku Euro Elixir - systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) - przerwa w działaniu obejmie piątek, 29 marca i poniedziałek, 1 kwietnia, ponieważ w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. bank holiday, czyli dzień wolny od pracy - wyjaśnił KIR.

Do dyspozycji pozostaje system Express Elixir

Ostatecznie zapominalscy będą mogli skorzystać z systemu przelewów natychmiastowych Express Elixir. Jak przypomnieli przedstawiciele instytucji, "działa on w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach". Klienci poszczególnych banków mogą samodzielnie sprawdzić szczegóły dostępności tej usługi na stronie internetowej KIR.

Najmniejszy budynek w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Pieniądze to nie wszystko Jakub Wiech