Na Ziemi żyje już 8 mld ludzi

i

Autor: PAP/ EPA/Aldair Mejia Na Ziemi żyje już 8 mld ludzi

Liczba ludności na świecie osiągnie we wtorek 8 miliardów. Indie wyprzedzą Chiny

Liczba ludności na świecie osiągnie we wtorek 15 listopada 8 miliardów - wynika z raportu ONZ. Zgodnie z tym dokumentem Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby mieszkańców w 2023 roku, stając się najludniejszym krajem świata.

8 mld ludzi na świecie

Dotarcie do poziomu ośmiu miliardów to przełom liczbowy, ale zawsze musimy skupiać się na ludziach. W świecie, który staramy się budować, osiem miliardów ludzi to osiem miliardów szans na godne i spełnione życie - mówił w lipcu br. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Z prognoz OZN wynika, że Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby mieszkańców w 2023 roku, stając się najludniejszym krajem świata.

10,4 mld ludzi w 2080 roku

Według przewidywań Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ światowa populacja powinna wzrosnąć do 8,5 mld w 2030 roku i do 9,7 mld w 2050, osiągając maksimum na poziomie ok. 10,4 mld ludzi w latach 80. XXI wieku. Ma następnie utrzymywać stały poziom do 2100 roku.

Podczas gdy w kilku krajach rozwijających się obserwowany jest spadek liczby urodzeń, ponad połowa przewidywanego wzrostu światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie skoncentrowana w ośmiu krajach - czytamy w raporcie. Są to: Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Tanzania.

Średnia długość życia na świecie wzrosła z 64,6 lat na początku lat 90. XX wieku do 72,6 lat w 2019 roku. Ponadto świat odnotowuje wysoki poziom urbanizacji i nasilone zjawisko migracji. Do 2050 roku około 66 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach - prognozuje ONZ.

Olsztyn. Policyjna eskorta taksówki. Kobieta miała zaawansowane bóle porodowe