Muzeum Powstania Warszawskiego

i

Autor: Adrian Grycuk/wikimedia commons

Mają 63 sekundy na to, by pokazać czym dla nich jest nadzieja. Rusza 7. edycja konkursu

2022-04-11 19:15

"Czym jest dla ciebie nadzieja?" - to hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu #63pl, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy mają zaledwie 63 sekundy, aby odpowiedzieć na to pytanie. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Warszawa przejmuje Szpiegowo. Miasto weszło na teren z komornikiem - konferencja

Nieprzypadkowa długość, nieprzypadkowy temat

63 dni - tyle trwało Powstanie Warszawskie i tyle sekund mają trwać nadesłane przez uczestników konkursu zgłoszenia filmowe. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Nadzieja".

- 63 sekundy to dobry format filmowy, by przekazać jakąś myśl - mówi Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Każde pokolenie musi na nowo zmierzyć się z dziedzictwem powstania. Powstanie Warszawskie to nie tylko walka, ale też wartości uniwersalne, o które ci młodzi ludzie podjęli walkę. Stąd pomysł na ten konkurs. Za każdym razem mówimy o jakiejś wartości i zachęcamy młodzież, aby się zmierzyła z tymi wartościami.

O ile długość nagrania oraz jego temat są z góry narzucone, to już sama forma i metoda nagrania są dowolne. - To może być fabuła, może być animacja, może być grafika. Również sprzęt jest całkowicie dowolny. Może to być nakręcone kamerą, smartfonem czy aparatem fotograficznym - zaznacza wicedyrektor Ukielski.

Konkurs nie dla każdego

Konkurs skierowany jest do osób w wieku od 15 do 22 lat. - Chcemy, żeby młodzi ludzie w czasach po pandemii, w czasie gdy Rosja najechała na Ukrainę, powiedzieli czym dla nich jest nadzieja. Chcemy, żeby nadzieja wybrzmiała. Że świat, który przechodzi trudne czasy, wiązał się też z nadziejami - mówi Paweł Ukielski.

Zgłoszenia przyjmowane są do 17 kwietnia. Materiały należy wysyłać przez WeTransfer na adres konkurs@vod.pl .

Nadesłane filmy oceniać będzie jury, w skład którego wejdą:

  • Katarzyna Sarnowska - producentka,
  • Tadeusz Łysiak - reżyser,
  • Maciej Zakościelny - aktor,
  • Michał Oleszczyk - krytyk filmowy

Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe (10 000 zł, 2 000 zł i 1 000 zł). Jednak pieniądze to nie jedyne wyróżnienie. - Nagrody zostaną wręczone w czasie gali OFF Camera - zaznacza wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!