zwierzęta

Makabryczne odkrycie nad Wisłą. Wilczyca wpadła we wnyki kłusownika

2024-02-28 14:20

Makabrycznego odkrycia dokonali strażnicy miejscy z podwarszawskich Łomianek. W lesie znaleźli oni zwłoki dorosłego wilku, który wpadł w zastawione tam przez kłusownika wnyki. Mundurowi apelują o ostrożność w trakcie spacerów nad Wisłą i kontakt w przypadku znalezienia podobnych pułapek.

W poniedziałek za wałem przeciwpowodziowym nad Wisłą na wysokości ulicy Wyjątkowej w Łomiankach Dolnych strażnicy miejscy znaleźli siedem pułapek. W jednej z nich były zwłoki dorosłego wilka, który najprawdopodobniej zginął uduszony metalową pętlą.

"Sposób mocowania oraz miejsce zastawienia wnyków uniemożliwiały wydostanie się każdemu, kto w nie wpadł. Tym samym stwarzały ogromne zagrożenie dla życia wszystkich zwierząt, które mogły znaleźć się w tym miejscu. Znalezione pułapki zostały zdemontowane i zabezpieczone przez strażników. Na miejsce wezwano technika policyjnego, który przejął dalsze czynności" - przekazali strażnicy.

Co robić, gdy znajdziemy wnyki?

Zaapelowali do osób spacerujących nad Wisłą, aby w sytuacjach znalezienia takich pętli natychmiast zgłosić to Straży Miejskiej lub Policji.

Wilczyca umierała w strasznych męczarniach

Do sprawy odniosła się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.

"Młoda wilczyca, w wieku około 10 miesięcy, wpadła we wnyki zastawione najprawdopodobniej na dziki. Zwierzę umierało w strasznych męczarniach. Wilczyca, próbując się uwolnić, podgryzła znajdujące się w jej zasięgu pnie drzew i gałęzie, wydrapała ziemię wokół. Walcząc o życie, okręciła się wokół pni drzew, zacieśniając pętlę na swojej szyi, a w konsekwencji udusiła się. Nie wiadomo ile godzin konała. Po oględzinach biegłych oceniono, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 24 lutego 2024 r. W pobliżu znaleziono 6 podobnych wnyków z metalowej linki, przy czym w jednym z nich znajdowały się szczątki dzika. Wszystkie znalezione wnyki usunięto, jednak istnieje obawa, że może być ich więcej" - czytamy w komunikacie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie .

Wnyki zostały zostawione na obszarze chronionym jako rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie oraz obszar Natura 2000: Kampinoska Dolina Wisły PLH140029 i Dolina Środkowej Wisły PLB140004. To naturalny szlak migracji zwierząt. Zakładanie wnyków jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat więzienia.

Warszawa. Bulwary Wiślane lśnią czystością! Wielkie sprzątanie nad Wisłą
Listen on Spreaker.