Marsz Niepodległości w 2021 roku

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS Marsz Niepodległości w 2021 roku

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Gdzie? O której godzinie? Sprawdź trasę i mapę przemarszu, program i utrudnienia

2022-11-11 9:22

Marsz Niepodległości 11 listopada odbędzie się w Warszawie w Święto Niepodległości. Impreza od lat budzi kontrowersje, a jej organizacji sprzeciwia się m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. To ze względu na niebezpieczne sytuacje, do których dochodziło podczas poprzednich wydarzeń. Gdzie i o której godzinie rozpocznie się Marsz Niepodległości w Warszawie w 2022 roku?

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022

Marsz Niepodległości to największa patriotyczna manifestacja w Polsce. Od 2011 r. jest organizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby wspólnie świętować odzyskaną w 1918 r. niepodległość i z biało-czerwonymi flagami maszerować ulicami Warszawy. W dotychczasowych edycjach marszu wzięło udział w sumie ponad milion osób.

Wydarzenie budzi wiele kontrowersji.

Czytaj także: Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie. Uczestnicy są już na miejscu, duże siły policyjne gotowe

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Kiedy się odbędzie? Gdzie? O której godzinie?

Marsz Niepodległości odbędzie się także w tym roku. Tradycyjnie odbędzie się w Święto Niepodległości, czyli 11 listopada. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 14.00 na rondzie Dmowskiego.

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Program wydarzenia 

Jak informują organizatorzy wydarzenia, obchody rozpoczną się już o 10 rano mszą świętą w intencji ojczyzny, która odbędzie się w kościele Bractwa św. Piusa X pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na ul. Garncarskiej 32 w Warszawie. Następnie zaplanowano odśpiewanie hymnu i oficjalne przemówienie Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia organizującego Marsz Niepodległości. Następnie uczestnicy odśpiewają Rotę, która rozpocznie przemarsz. Start marszu zaplanowano na godzinę 14. Manifestacja ma się zakończyć około godziny 16.30 na błoniach Stadionu Narodowego.

Czytaj także: Alior Bank ostrzega klientów. W Black Friday przez oszustów można stracić ogromne pieniądze

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Trasa przemarszu i utrudnienia

- Trasa będzie podobna jak w latach poprzednich. Ruszymy z Ronda im. Romana Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcamy na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręcając w prawo, wchodzimy na Błonia Stadionu Narodowego - informują organizatorzy.

Na tym odcinku mogą wystąpić liczne utrudnienia.

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Jakie hasło?

- W tym roku idziemy pod hasłem: "Silny Naród, Wielka Polska" - informują organizatorzy wydarzenia.

Czytaj także: Marsz Niepodległości 2022 przejdzie ulicami Warszawy. Polacy wprost powiedzieli, co o nim sądzą

Marsz Niepodległości 11 listopada 2022: Liczne kontrowersje

Wydarzenie było organizowane już wielokrotnie i towarzyszyły mu liczne kontrowersje. Na marszu pojawiały się banery z faszystowskimi i rasistowskimi hasłami. Doszło także do niebezpiecznych bójek z udziałem uczestników protestu i policjantów. Dlatego prezydent Warszawy podkreśla, że władze stolicy będą uważnie przyglądać się manifestacji. 

Czytaj także: Marsz Niepodległości 11 listopada. Ogłoszono hasło wydarzenia

"Będziemy się bardzo uważnie, jak co roku, przyglądać temu, co będzie się działo na ulicach Warszawy. Pamiętacie państwo, że Warszawa była dewastowana, były takie lata. Myślę, że moja presja na narodowców doprowadziła do tego, że mniej było incydentów. Mam nadzieję, że tym razem również bez takich incydentów się obejdzie. Natomiast, jeżeli zauważymy symbole faszystowskie i hasła oczywiście będziemy natychmiast wnioskować o rozwiązanie manifestacji. Mam także nadzieję, że będzie tak jak rok temu, że będzie relatywnie spokojnie, a nie jak parę lat temu, kiedy Warszawa była niszczona" - powiedział Rafał Trzaskowski.

Czytaj także: Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. Marszu Niepodległości. Teraz opublikował uzasadnienie

Sąd Najwyższy uchylił postanowienia Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, które na wniosek prezydenta Warszawy uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o cykliczności Marszu Niepodległości. Po tych decyzjach skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny argumentując, że doszło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie. Mapa przemarszu

i

Autor: Super Express Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie. Mapa przemarszu
Marsz Niepodległości OD ŚRODKA. Jak jest NAPRAWDĘ? | KOMENTERY

Jak dobrze znasz kultowe polskie filmy? QUIZ dla prawdziwych koneserów polskiego kina

Pytanie 1 z 9
"Kiler": jaki pseudonim miał bohater, w którego wciela się Janusz Rewiński?