Dworzec Centralny

i

Autor: PAP / Rafał Guz Dworzec Centralny

Mazowiecki sanepid dementuje fake newsy - chodzi o pomoc uchodźcom!

2022-03-09 11:09

Do Polski napływają kolejne fale uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Bardzo dużo osób pojawiło się w województwie mazowieckim. Mieszkańcy i mieszkanki starają się im pomóc. Niestety przeszkadzają w tym szerzące się fake newsy. Do jednego z nich odniósł się Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Na Mazowszu, jak w całej Polsce, pojawiło się wiele osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Od 24. lutego kraj jest atakowany przez siły rosyjskie, które obracają w gruzy ukraińskie miasta. Przy tak wielkiej fali uchodźców i uchodźczyń miasta nie nadążają z zapewnianiem pomocy, dlatego szczególnie ważne stały się działania wolontariuszy, wolontariuszek i mieszkańców starających się dostarczać najpotrzebniejsze produkty potrzebującym. Niestety w przestrzeni informacyjnej pojawia się wiele fake newsów, które utrudniają udzielanie pomocy. Jeden z nich zdementował niedawno Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Chodzi o żywność rozdawaną przybywającym do Polski.

Polskie strzelnice przeżywają oblężenie. To skutek wojny w Ukrainie

Sanepid zakazał rozdawania kanapek robionych przez mieszkańców? To FAKE NEWS!

W ramach pomocy uchodźcom i uchodźczyniom wiele zwykłych osób przygotowuje kanapki i inne posiłki, które następnie rozdawane są przez wolontariuszy. W sieci zaczęły niestety krążyć nieprawdziwe informacje o rzekomym zakazie takiego działania wprowadzonym przez sanepid. Na oficjalnym profilu Facebookowym MPWIS pojawił się wpis dementujący ten fake news. W poście czytamy:

Fake News zdementował również GIS:

Mazowiecki sanepid podkreśla jednak, że pilnowanie zasad zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków jest w obecnej sytuacji bardzo ważne. W dalszej części wpisu czytamy:

W związku z rozprzestrzenianiem w przestrzeni social media nieprawdziwych informacji, jakoby cyt.: „sanepid zakazał wolontariuszom rozdawania potrzebującym kanapek robionych przez ludzi”, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podkreśla stanowczo, że takie działania nie zostały wprowadzone, a rozpowszechniane informacje i komentarze to fake newsy. Z całą mocą, zarówno jako Instytucja, jak i pracujący w niej ludzie, wspieramy wszystkie oddolne inicjatywy osób dobrej woli, służące pomocy uchodźcom, którzy spragnieni i głodni docierają do naszych miast, na nasze dworce i punkty recepcyjne.

Pamiętajmy o uprzednim umyciu warzyw i owoców, zanim rozdamy je dzieciom i matkom przybywającym na dworzec.Utrzymujmy czystość (dobrze umyć ręce) przed i po przygotowaniu żywności dla potrzebujących. Myjmy dokładnie wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane do przygotowywania i rozdawania żywności. Gotujmy dokładnie. Utrzymujmy żywność w odpowiedniej temperaturze, zwłaszcza produkty i potrawy łatwo psujące się. Nie narażajmy przybywających do nas osób na kłopoty związane z ewentualnym zatruciem pokarmowym.

Prawosławny Wielki Post - jak przygotować posiłki uchodźcom?

W żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z przygotowywania posiłków dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Pamiętajmy jednak, że dla wyznawców prawosławia niedawno rozpoczął się Wielki Post. Miejmy to na uwadze szykując jedzenie. Więcej informacji w poniższym wpisie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!