Inwestycje

Metro w Warszawie z nowymi stacjami. Praca na ostatnim odcinku M2 wre

2024-02-19 14:25

Metro w Warszawie się rozwija - na ostatnim, bemowskim odcinku linii M2 niezmiennie trwają intensywne prace. Jak przekazał ratusz, na wszystkich powstających stacjach gotowe są już ściany szczelinowe. Na C1 Karolin dobiega również końca budowa stropu pośredniego na poziomie -1. Kiedy ze stacji Lazurowa, Chrzanów i Karolin skorzystają pierwsi pasażerowie?

Metro w Warszawie - ostatni odcinek linii M2 w budowie

Jak przypomnieli urzędnicy, stacje metra powstają w tzw. technologii podstropowej - najpierw budowane są strop i ściany, a później z wnętrza wybiera się ziemię. - Tak jest obecnie na stacji Karolin, gdzie trwa wylewanie stropu pośredniego - gdy beton zwiąże, wykonawca rozpocznie wybieranie ziemi spod niego, a następnie budowę ostatniego poziomu stacji. To właśnie stąd w połowie tego roku będą startować maszyny TBM, czyli ogromne wiertła przeznaczone do drążenia tuneli - przekazał ratusz. W połowie lutego na placu budowy ruszyło również zagęszczanie gruntu przy stacji Chrzanów.

Urzędnicy nie ukrywają, że najtrudniej jest obecnie na budowie stacji techniczno-postojowej Karolin, gdzie z powodu opadów ziemia mocno rozmokła, a teraz bardzo powoli wysycha. Nie powstrzymało to jednak wykonawcy, który wciąż prowadzi prace. - W kilku budynkach - najbardziej zaawansowanych pod względem etapu robót - instalowane są okna. W najbliższych tygodniach rozpoczną się tam prace instalacyjne i wykończeniowe - dodano.

Metro w Warszawie - kiedy nowy odcinek na Bemowie będzie gotowy?

Gdy prace dobiegną końca, pasażerowie będą mogli skorzystać z trzech nowych stacji - Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin. Do tego powstanie stacja techniczno-postojowa Karolin, stanowiąca istotne zaplecze techniczne dla M2. Łącznie linia wydłuży się o prawie cztery kilometry.

Według aneksu do umowy, który został podpisany w drugiej połowie 2023 r., prace powinny dobiec końca w październiku 2025 r.

Kiedy przebudowa kolejowej linii średnicowej w Warszawie?