kurtyny wodne

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Upały

Miejskie kurtyny wodne w Warszawie - gdzie się znajdują? Gdzie schłodzimy się w upały?

2024-07-10 16:11

Panujący w Warszawie upał nie daje chwili wytchnienia. Jeśli musimy wychodzić z domu, pamiętajmy o nawodnieniu. Jak co roku, miasto przygotowało już specjalne kurtyny wodne. Gzie się znajdują?

Upały w Warszawie - lato 2024

Jak co roku, władze i miejskie służby apelują do mieszkańców i turystów o ostrożność oraz dbanie o własne zdrowie w czasie upałów. Lejący się z nieba żar dla niektórych był wyczekiwaną oznaką lata, inni widzą w nim tylko utrapienie. Faktem jest, że musimy się do nich przyzwyczaić. Swoje ostrzeżenia wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W czasie upałów kluczowe jest jest regularne nawadnianie i schładzanie organizmu. Należy jednak uważać na zbyt rażące różnice temperatur - na przykład nie ustawiać klimatyzacji na kilkanaście stopni i po chwili wychodzić na zewnątrz, gdzie jest dwa razy tyle. Często zapominamy, że to również niebezpieczna praktyka dla naszego zdrowia.

Zraszacze wodne w Warszawie - gdzie są kurtyny wodne w stolicy?

W ciągu dnia najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu, ale jeśli musimy to zrobić, należy przede wszystkim przemieszczać się w cieniu i unikać nadmiernej ekspozycji słonecznej. W razie wystąpienia pierwszych objawów udaru należy bezwzględnie wezwać pomoc i nie liczyć, że "samo przejdzie".

Jak co roku, miasto przygotowało specjalne miejskie kurtyny wodne, przez które można przejść, aby choć przez chwilę poczuć upragnioną ulgę od palącego słońca i schłodzić organizm. Ustawione są one w najpopularniejszych lokalizacjach:

  • Plac Zamkowy;
  • Na Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Mikołaja Kopernika;
  • Plac Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa;
  • Ul. Floriańska przy Bazylice Świętego Floriana;
  • Płyta desantu przy bulwarze Flotylli Wiślanej;
  • Nowy Świat przy ul. Smolnej;
  • Skwer Hoovera.

Swoje kurtyny wodne mogą wystawiać również dzielnice. Zraszacz w formie latarni stoi m.in. przed Urzędem Dzielnicy Ursynów.

Upał w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?