Otowcka autobus

i

Autor: UM Otwock

komunikacja miejska

Za darmo do Warszawy. Ruszyła linia autobusowa "Speed"

2024-07-03 13:35

Władze Otwocka uruchomiły nowy ekspresowy autobus "Speed". Dzięki tej linii mieszkańcy miasta dojadą do stacji metra Imielin na Ursynowie w Warszawie zupełnie za darmo. Dziennie pojazdy mają wykonywać 40 kursów w obie strony.

Od początku kwietnia mieszkańcy Otwocka mogą korzystać już z wyczekiwanej przez nich linii autobusowej W1. Połączyła ona miasto z Warszawą. Pasażerowie mogą swobodnie dojeżdżać do stacji metra Imielin na Ursynowie. Co więcej kursy są zupełnie darmowe.

"Linia W1 ma być zachętą dla mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, ale też alternatywą komunikacyjną, zwłaszcza na okres najbliższych dwóch lat, kiedy to z uwagi na modernizację linii kolejowej S7 ruch pociągów będzie znacznie ograniczony i utrudniony. Zrezygnowaliśmy z wprowadzenia opłat za przejazd, ponieważ, jak wynika z analiz, które przeprowadziliśmy, obsługa całego systemu opłat równoważyłaby się z przychodami z biletów, tak jak to jest w przypadku linii M1 i M2" – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski.

Z Otwocka do Warszawy w 40 minut

Nowa linia ekspresowa kursuje od poniedziałku do piątku. Autobus ma wykonywać 20 kursów w każdą stronę dziennie. Pierwszym przystankiem na jego trasie jest „Orla 02”, dalej zatrzymuje się on na przystankach „Leśny Park Wiejska 01” oraz „Świdry Wielkie 01”. Stamtąd pojazd jedzie już prosto do stacji „Metro Imielin 04”. Wracając autobus zahacza o przystanki: „Świdry Wielkie 02”, „Okrzei 02” oraz „Orla 02”.

"W marcu miasto zakupiło dwa 18-metrowe autobusy marki Solaris. Pojazdy są w kolorze zielonym i mają charakterystyczny dla Otwocka motyw sosen, podobnie jak linie M1 i M2. – Są to niskoemisyjne pojazdy hybrydowe, niskopodłogowe, klimatyzowane i zmieszczą ponad 140 pasażerów" – informuje Karolina Wojnicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka.

Autobus linii W1 pokonuje około 20-kilometrową trasę w zaledwie 40 minut, co możliwe jest dzięki małej liczbie przystanków na jego trasie.

TBS rośnie na Ochocie - zobacz zdjęcia z 28.03.2024:

Komunikacja miejska w Warszawie ZA DARMO? Te osoby mogą jeździć bezpłatnie!