MURAL KORY na Bielanach gotowy - kiedy oficjalne odsłonięcie wizerunku artystki?

i

Autor: Konrad Traczyk MURAL KORY na Bielanach gotowy - kiedy oficjalne odsłonięcie wizerunku artystki?

MURAL KORY na Bielanach gotowy - kiedy oficjalne odsłonięcie wizerunku artystki?

2021-06-11 7:36

Kora zyskała kolejny mural w Warszawie! Nowy wielkoformatowy wizerunek artystki pojawił się na ścianie jednego z budynków na Bielanach. Mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy czekają teraz na uroczystość jego oficjalnego odsłonięcia. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy to nastąpi.

Mural Kory na Bielanach został już ukończony! W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia wizerunku wielkiej artystki. To wyjątkowe upamiętnienie jednej z największych gwiazd polskiej muzyki powstało na obchody 70 rocznicy jej urodzin. Projekt muralu został wyłoniony podczas konkursu. Wybrano prace zaproponowaną przez Tomasza Majewskiego - ilustratora i projektanta okładek książek. Artysta przygotuje też mural Krystyny Sienkiewicz, który również pojawi się na Bielanach, gdyż obie artystki mieszkały na Starych Bielanach przy ulicy Płatniczej. Jak mówi autor projektów - jego głównym zadaniem było pokazanie gwiazd w sposób neutralnym i równy sobie. Mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy czekają zaś na oficjalne odsłonięcie portretu Kory. Kiedy to nastąpi? Data uroczystości została ujawniona.

Festiwal kwiatów i roślin

Mural Kory na Bielanach - skąd pomysł?

Pomysł utworzenia muralu Kory powstał kilka lat temu. Jak mówi burmistrz Bielan, Grzegorz Piotruczuk - chodzi o upamiętnienie artystki, która wiele lat mieszkała w dzielnicy.

- Kora mieszkała tuż przy Pl. Konfederacji. Była to osoba o niezwykłej duszy, niezwykłym wkładzie w polską kulturę. Chcieliśmy oddać to wszystko dobre, co dostaliśmy. Widać, że ten pomysł przebił się do świadomości i bardzo wiele osób usłyszało, że Kora mieszkała na Bielanach - tłumaczy Grzegorz Pietruczuk.

Mural Kory na Bielanach - gdzie jest portret artystki?

Mural przedstawiający Olgę Sipowicz namalowano na ścianie jednego z bloków mieszkalnych przy ulicy Żeromskiego 44/50 na warszawskich Bielanach.

Kiedy oficjalne odsłonięcie muralu?

Jak już pisaliśmy, mural powstał w związku z 70 urodzinami artystki. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano wiec na dzień jej urodzin - 8 czerwca. Z wpisu zamieszczonego przez Grzegorza Pietruczuka, burmistrza Bielan, dowiadujemy się, że tego dnia przy budynku na Żeromskiego 44/50 posadzonych zostanie 320 krzewów róż dla upamiętnienia Kory.

Murale Kory w Warszawie

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze takie upamiętnienie Kory w Warszawie. Mural Kory znajduje się już przy ulicy Nowy Świat 18/20. Dzięki rosnącemu obok drzewu, "fryzura" Kory zmienia się wraz z porami roku.