kładka

i

Autor: KRYSTIAN OLSZEWSKI / SUPER EXPRESS; ZDM Warszawa

Z Warszawy

Na nowej kładce pieszo-rowerowej w Warszawie pojawiła się specjalna linia. O co chodzi?

2024-04-22 14:13

Nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie został oddany do użytku przed Wielkanocą 2024. Od tego czasu kładka jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców stolicy i turystów. Uwagę części spacerowiczów mogła zwrócić znajdująca się na niej tajemnicza linia. Dlaczego powstała?

Jak przekazał ZDM Warszawa, linia zdecydowanie nie została namalowana w przypadkowym miejscu. Przez most pieszo-rowerowy przechodzi bowiem Warszawski Południk Zerowy. Dzięki zaangażowaniu zaprzyjaźnionego z Warszawą badacza i członka Stowarzyszenia Geodetów Polskich, wszyscy piesi i rowerzyści mogą zobaczyć, którędy dokładnie przebiega.

Nowa kładka pieszo-rowerowa ze specjalnym oznaczeniem

Z okazji 550. rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika Mariusz Meus – geodeta oraz popularyzator geodezji i astronomii, znany jako Pan Południk, zaplanował oznaczenie historycznego warszawskiego południka zerowego. Z jego obliczeń wynika, że przechodzi on przez most pieszo-rowerowy, a dokładnie pomiędzy drugim a trzecim filarem mostu (licząc od praskiej strony).

Zarząd Dróg Miejskich podjął więc decyzję o oznaczeniu południka na kładce za pomocą wymalowanej żywicą czerwonej linii.

Historia Warszawskiego Południka Zerowego

- Warszawski Południk Zerowy, którego długość geodezyjna obecnie wynosi 21°01’39,25697″ E, został wytyczony w 1825 roku przez astronoma Franciszka Armińskiego i wykorzystywany był w obserwacjach astronomicznych oraz tworzeniu map topograficznych Królestwa Polskiego. Południk przechodzi przez środek Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich. Wyznaczał go centralny instrument przejściowy (specjalny typ teleskopu), który niestety nie przetrwał do dziś, zniszczony podczas II wojny światowej. Na szczęście, dzięki zachowanym planom i pomiarom pana Mariusza, udało się go odtworzyć w 2022 roku - przekazał ZDM.

Zarząd przytoczył również ciekawostkę o obiekcie, który przez lata błędnie nazywano "Południkiem Warszawskim". Na pl. Teatralnym przy Pałacu Jabłonowskich od 1872 roku stoi kolumna otoczona żelazną balustradą. Obok niej umieszczono w 1965 roku tabliczkę z napisem "Południk Warszawski". W rzeczywistości kolumna ta jest stanowiskiem pomiarów geodezyjnych i magnetycznych, powstałym w ramach pomiarów łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N w latach 1861-1890.

Błąd ten przetrwał aż do 2013 roku, kiedy to po pracach archeologicznych usunięto tabliczkę. Natomiast w 2022 roku, z inicjatywy pana Mariusza Meusa kolumna została odnowiona, poprawnie opisana i ustanowiona Pomnikiem Geodezji Europejskiej.

Otworzyli nowy most w Warszawie. Wielkie tłumy na otwarciu nowej kładki dla pieszych i rowerzystów
Listen on Spreaker.