Na Woli powstanie nowy mural. Rusza konkurs na projekt malowidła!

i

Autor: StockSnap fot. StockSnap

Na Woli powstanie nowy mural. Rusza konkurs na projekt malowidła!

2021-03-19 14:32

Przy ul. Elekcyjnej na Woli powstanie mural upamiętniający... wolną elekcję! Niebawem ruszy konkurs na projekt malowidła dla uczniów pobliskich szkół. Realizacja przewidziana jest w drugiej połowie tego roku.

Według założenia mural będzie przedstawiał szlachtę podążającą na pole elekcyjne z uwzględnieniem kontekstu historycznego i geograficznego. Mural ma m.in. przybliżyć mieszkańcom znaczenie wyboru królów polskich podczas obrad sejmu. Jak tłumaczy zastępczyni burmistrza Woli Grażyna Orzechowska-Mikulska, pewna podwarszawska wieś od końca XVI wieku zapisała się na stałe jako miejsce, w którym odbywały się wolne elekcje. Polska szlachta w trybie pospolitego ruszenia najczęściej zjeżdżała się właśnie na Wolę by w okolicy dzisiejszego Młynowa wybierać nowego monarchę. Na terenach wsi Wielka Wola odbyło się łącznie 10 z 12 elekcji. Mural ma powstać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej 21/23. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie okolicznych szkół.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog

Na jakiej ulicy zobaczysz te murale?

Pytanie 1 z 10
Mural znajduje się na ulicy:
Nr 1