nowe dane

Najbiedniejsze powiaty w woj. mazowieckim. Zobacz ranking

Jakie są najbiedniejsze powiaty z województwa mazowieckiego? Ranking zamożności samorządów co roku przygotowuje "Wspólnota - Pismo Samorządu Terytorialnego". Poznaliśmy dane za 2022 rok. Jak w tym rankingu wypadło województwo mazowieckie? Sprawdź w galerii, które powiaty z naszego województwa są najmniej zamożne.

Spis treści

  1. Najbiedniejszy powiat w Polsce
  2. To najbiedniejsze powiaty w woj. mazowieckim

W Polsce jest ponad 300 powiatów. "Wspólnota" przygotowała ranking ich zamożności, na podstawie którego można wskazać najbogatsze i najbiedniejsze powiaty w Polsce, a także w województwie mazowieckim.

"Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji" - podkreślili autorzy zestawienia opublikowanego na łamach "Wspólnoty". "Dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej" - wyjaśniono.

Najbiedniejszy powiat w Polsce

Najbiedniejszym powiatem w Polsce jest powiat łomżyński (woj. podlaskie), gdzie zamożność per capita ("na głowę") w 2022 roku wyniosła zaledwie 656,43 zł. Dla porównania: najbogatszym powiatem jest człuchowski (pomorskie) - 2036,67 zł.

To najbiedniejsze powiaty w woj. mazowieckim

Jakie są najbiedniejsze powiaty w woj. mazowieckim? Najbiedniejszy jest powiat legionowski - zamożność per capita wyniosła tam w 2022 roku tylko 763,36 zł. Drugi pod tym względem jest powiat siedlecki. Pełne zestawienie w galerii poniżej.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Listen on Spreaker.