Twierdza Modlin - historia
Twierdza Modlin jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Pierwszy obóz wojskowy w Modlinie powstał jeszcze w XVII w. z inicjatywy Szwedów. O budowie dobrze dziś znanej twierdzy zdecydował natomiast na początku XIX w. Napoleon. Wkrótce zabudowania zostały przejęte przez Rosjan, którzy - jak Francuzi - stopniowo je rozbudowywali.
W czasie I wojny światowej twierdzę przejęli Niemcy, a po zakończeniu tegoż konfliktu zbrojnego - Polacy. Niemcy ponownie weszli do umocnień w czasie II wojny światowej - obiekt pozostał w ich rękach do odbicia przez wojska sowieckie, które zwróciły go polskim władzom komunistycznym. W latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych armia stopniowo opuszczała Twierdzę Modlin, co umożliwiło utworzenie w niej ważnego punktu na turystycznej mapie Mazowsza.
Twierdza Modlin - atrakcje, godziny zwiedzania
Jak wspomnieliśmy, Twierdza Modlin jest obiektem otwartym dla turystów. Od maja do września zwiedzać ją można w środy i czwartki w godz. 12:00-17:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11:00-18:00, a od października do kwietnia - od piątku do niedzieli w godz. 12:00-16:00 (wtorki, środy i czwartki są zarezerwowane dla grup zorganizowanych).
Na miejscu odwiedzający mogą wybrać się do Muzeum Twierdzy Modlin z pamiątkami z czasów II RP oraz wspiąć się na tarasy widokowe na Wieży Czerwonej. Poza tym przedstawiciele obiektu organizują zwiedzanie z przewodnikiem, również w nocy. Bilety na wymienione atrakcje są dostępne w sprzedaży internetowej.
Warto zaznaczyć, że nie tak dawno Twierdza Modlin zyskała również zupełnie nową funkcję - można tam organizować różnego rodzaju eventy. Umożliwia to m.in. namiot, który pomieści nawet 12 tysięcy osób - to największy tego typu obiekt w Polsce. Oprócz tego właściciele Twierdzy udostępniają dziedziniec koszar obronnych. Tam zaplanować można różne wydarzenia na świeżym powietrzu z widownią na nawet 30 tysięcy osób.
W kontekście turystycznym warto również wspomnieć, że Twierdza Modlin jest ciekawym kierunkiem nie tylko dla miłośników historii, ale i kina oraz seriali. Przez lata wśród zabudowań powstawały zdjęcia do wielu doskonale znanych polskim widzom produkcji, m.in. "C.K. Dezerterzy", "Pan Tadeusz", "Wesele" czy "Czas Honoru".

