Najkrótsza ulica w Polsce - ul. Samborska w Warszawie

i

Autor: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL Najkrótsza ulica w Polsce - ul. Samborska w Warszawie

Z Warszawy

Najkrótsza ulica w Polsce znajduje się w Warszawie. Poznaj jej historię

Najkrótsza ulica w Polsce znajduje się w Warszawie. Ma już ponad 250 lat, nikt przy niej nie mieszka, przejść ją można w zaledwie kilka sekund. Ponad 10 lat temu uliczka przeszła gruntowny remont. Na uroczyste otwarcie przyszło wielu mieszkańców, dziś to mało znana atrakcja turystyczna. Ile ma metrów i jaka historia się z nią wiąże?

Spis treści

  1. Najkrótsza ulica w Polsce. Ile ma metrów?
  2. Ulica Samborska w Warszawie najkrótszą ulicą i atrakcją turystyczną

Najkrótsza ulica w Polsce. Ile ma metrów?

Ulica Samborska to najprawdopodobniej najkrótsza ulica w Polsce, ma zaledwie 22 metry długości i 2,7 metra szerokości! Jest 545 razy krótsza od Al. Jerozolimskich czy ul. Puławskiej (12 km). Znajduje się na Nowym Mieście, czyli w centrum Warszawy, łączy się z ul. Przyrynek. Nikt przy niej nie mieszka, nie ma tam także żadnego lokalu.

Jej nazwa pochodzi od nazwiska Samborskich, dawnych właścicieli okolicznych gruntów, mieszczan warszawskich. Została wytyczona ponad 250 lat temu (w 1770 lub 1771 roku). Miejska legenda głosi, że spacerując tą ulicą Fryderyk Chopin wpadł na pomysł skomponowania walca. - A że był to najkrótszy spacer, utwór też musiał być drobny i tak powstał Walc Minutowy Des-Dur, który trwa dwie minuty. Tylko sam Chopin potrafił go zagrać w minutę - opowiadał przed laty "Życiu Warszawy" Marek Bartkowicz, animator ze Staromiejskiego Domu Kultury.

Ulica Samborska w Warszawie najkrótszą ulicą i atrakcją turystyczną

- Ulica przez wiele lat była zamknięta, właściwie ciężko było się domyślić, że znajduje się tym miejscu - mówił w rozmowie z "Życiem" Maria Kasior z Wydziału Organizacyjnego dzielnicy Śródmieście. - Sprawiała wrażenie dzikiego ogrodu zamkniętego i zapomnianego przez właścicieli. Przed wojną ul. Samborska była nieco dłuższa, jednak po wojnie została z jednej strony zamknięta zabudowaniami, co sprawiło, że stała się najkrótszą i ślepą uliczką - wyjaśniał.

Ponad 10 lat temu uliczka przeszła gruntowny remont, jego kształt uzgodniono w czasie konsultacji społecznych. Na uroczyste otwarcie przyszło wielu mieszkańców, dziś to mało znana atrakcja turystyczna.

Te ulice w Warszawie zna każdy. Jak nazywały się przed laty? [QUIZ]

Ulica Samborska w Warszawie

i

Autor: Autorstwa Adrian Grycuk (photo) - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl Ulica Samborska w Warszawie

Rodzinny Festyn Sportowy „W Krainie Sportu" - zobacz zdjęcia:

Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, tu czas się zatrzymał