Nowy właściciel najmniejszego budynku w Warszawie
Uchodzący za najmniejszy budynek w Warszawie, obiekt przy ul. Długiej 1 na Starówce czekają spore zmiany. W ubiegłym roku jego właścicielem stał się sąsiedni klasztor oo. paulinów na Długiej 3. To właśnie z inicjatywy zakonników miniaturowy budynek zyska nową funkcję. Jaką?
"Najmniejszy budynek w Warszawie przy ul. Długiej 1 już wkrótce stanie się galerią sztuki sakralnej." - czytamy w komunikacie ojców paulinów, który pojawił się na ich koncie w social mediach. Przedstawiciele zakonu zdradzili też jak będzie wyglądał budynek po remoncie.
"Jan Paweł II w liście skierowanym do artystów pisał, iż "działalność artystyczna winna przedkładać się na postawę wiary". Dlatego też napis, który będzie umieszczony na elewacji tejże galerii PER ARTEM AD DEUM ("PRZEZ SZTUKĘ DO BOGA") będzie niejako mottem wystawianych tam dzieł i zarazem kierunkiem w jakim Kościół na polu sztuki winien podążać, aby głosić Ewangelię współczesnemu człowiekowi."
Przeczytaj też o najmniejszej kawiarni znajdującej się w Warszawie
Najmniejszy budynek w Warszawie - historia
Miniaturowy budynek przy Długiej powstał w I połowie XIX w. i przez blisko 200 lat służył mieszkańcom Warszawy jako sklepik, a w późniejszych latach jako kiosk sieci Ruch. Miejsce to znane było m.in. z jakościowych wyrobów tytoniowych sprowadzanych zza oceanu - m.in. z Kuby.
W czasie II wojny światowej budynek został uszkodzony, ale odnowiono go w 1954 roku. Od 1965 roku obiekt znajduje się na liście zabytków, stąd dużo osób niepokoiło się tym, że w ostatnich latach popadał w coraz większą ruinę. Aby go ratować, Skarb Państwa zdecydował się odsprzedać budynek - w ten sposób w 2024 roku trafił on w ręce zakonu ojców paulinów.
Prace przy budynku zaplanowano jeszcze na ten rok. Autorami projektu przebudowy są Jacek Tryc i Marek Happach, a prace konserwatorsko-budowlane poprowadzi Paweł Sobczyński.
Najmniejszy budynek w Warszawie - zobacz zdjęcia: