Niebezpieczne substancje zakopywali w wyrobisku. Zatrzymano ich na gorącym uczynku

2022-09-29 9:33

Wielkie pojemniki kleju z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz inne niebezpieczne substancje zakopywane były w wyrobisku po kopalni piachu na terenie jednej z gmin powiatu radomskiego. Policja zatrzymała czterech mężczyzn biorących udział w procederze oraz właściciela terenu.

Zatrzymani podczas wyrzucania odpadów

Śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów prowadzili mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu przy współpracy inspektorów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. W trakcie ustaleń udało im się namierzyć ciężarówkę, którą miały być przewożone odpady, również te niebezpieczne. Funkcjonariusze podjęli decyzję o bezpośredniej akcji i zaczęli śledzić pojazd. Kiedy tylko ciężarówka zjechała z drogi i dotarła do wyrobiska, policjanci rozpoczęli działania. Mundurowi zaskoczyli czterech mężczyzn w wieku 33 - 62 lata, którzy właśnie rozładowywali samochód i zrzucali pojemniki do wyrobiska po kopalni piasku.

Na terenie wyrobiska zakopano wiele odpadów

W wykopie odkryto 11 pojemników typu "mauzer" zawierających kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200-litrowych beczek z innymi niebezpiecznymi substancjami. Na naczepie samochodu znajdował się jeszcze jeden "mauzer", 25 sztuk 200-litrowych oraz 6 sztuk 25-litrowych beczek.

Z uwagi na niebezpieczeństwo związane z substancjami, w czynnościach procesowych brali też udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie i funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu. Georadar wskazał zmiany w glebie, co świadczyć może o dużej ilości odpadów już zakopanych na tym terenie.

Pięciu zatrzymanych

Policja zatrzymała 4 mężczyzn przyłapanych na gorącym uczynku oraz 61-letniego właściciela terenu. Zastosowano cztery dozory policyjne i jeden areszt tymczasowy. Trwają dalsze czynności policji i prokuratury w tej sprawie.

Historie siedmiu morderców w książce Marty Kiermasz "ZŁO"

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!