Niebieskie linie z syrenką w Warszawie - co oznaczają? To trzeba wiedzieć!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Niebieskie linie z syrenką w Warszawie - co oznaczają? To trzeba wiedzieć!

2021-07-20 14:28

Już niedługo, na wolskiej ulicy Agawy drogowcy wymalują na chodnikach nowy, dotychczas niestosowany symbol. Niebieska linia, przerywana symbolem litery P stylizowanym na warszawską syrenkę instruować ma kierowców, ile miejsca mogą zająć na chodniku, by nie utrudniać życia pieszym - poinformował wolski ratusz.

Na Woli rusza pilotażowy projekt Zarządu Dróg Miejskich. Na chodnikach przy ulicy Agawy pojawią się niebieskie linie z syrenką - wyznaczą one odległość, którą trzeba zostawić pieszym. Przepisy określają, że minimum to 1,5 metra wolnego chodnika. "To bardzo dobre rozwiązanie, aby pokazywać, jak należy prawidłowo parkować" – komentuje pomysł zastępca burmistrza Woli Robert Rafałowski.

Kierowcy parkujący na chodnikach często nie są w stanie określić odpowiedniej odległości, którą mogą zająć autem, by pozostawić odpowiednio dużo miejsca dla pieszych. Brak miejsca to problem szczególnie dla rodziców prowadzących dziecięce wózki i osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. "Nierzadko muszą oni korzystać z jezdni albo trawnika, by przedostać się przez zatarasowany pojazdem chodnik" – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Polscy sportowcy oprowadzają nas po ogromnej stołówce w wiosce olimpijskiej

Wykonawcą oznaczeń jest Zarząd Dróg Miejskich. "Chcemy oznakować te miejsca w Strefie Płatnego Parkowania, gdzie można zgodnie z przepisami parkować na chodniku. Chodzi o +strefy mieszkańca+, gdzie obowiązuje identyfikator B-35" - powiedział w rozmowie z PAP Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Na razie takie oznakowanie pojawi się na odcinku od ulicy Syreny do Agawy 7. Jeśli to rozwiązane przyniesie efekty, to w przyszłości zostanie wprowadzone także w innych miejscach.