Warszawa ujawnia nieprawidłowości w spółce Solec

i

Autor: materiały prasowe Warszawa ujawnia nieprawidłowości w spółce Solec

Nieopłacony prąd, brak księgowej i 20 mln zadłużenia. Trudna sytuacja w spółce Solec

2021-09-08 19:23

Warszawa ujawnia pierwsze nieprawidłowości w spółce Solec i Szpitalu Południowym. Wykryte po 10 dniach od powrotu placówki w ręce władz Warszawy. - Zleciliśmy audyt zewnętrzny, bo nie jesteśmy w stanie sami ocenić wszystkich strat, jakie poniósł szpital pod kierownictwem rządowej pełnomocnik - mówi prezydent stolicy.

Pędził tyle, że nie wierzył, że dogoni go policja

Nieopłacony PIT i ZUS, brak kierowników i księgowej

Mija 10 dni od odzyskania spółki Solec wraz ze szpitalem Południowym przez Warszawę. Rządowa pełnomocnik urzędowała w nim od marca. Pod koniec sierpnia złożyła rezygnację, a szpitalem znów zarządza zawieszony wcześniej przez ministra prezes Artur Krawczyk. Po analizie półrocznego urzędowania w spółce Solec i Szpitalu Południowym komisarz rządowej władze Warszawy ujawniają pierwsze nieprawidłowości. Ratusz zlecił też audyt zewnętrzny, żeby ocenić wysokość strat, które poniósł warszawski szpital.

- Był niezapłacony ZUS i PIT za czerwic i lipiec na kwotę prawie 4 mln zł. Nierozliczone umowy na dostawy i usługi. Na kwotę blisko 6 mln. Zastaliśmy faktury w kartonach - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Wczoraj zapłaciliśmy za prąd. Mam dużo pracy. Nie jest łatwo. Zastałem duży chaos. Brak kierowników działów, których kiedyś zatrudniałem. Nie było też głównego księgowego - mówi prezes placówki Artur Krawczyk. Dziewięć terminów spotkania zaproponował prezydent Warszawy ministrowi zdrowia, żeby porozmawiać o Szpitalu Południowym. Jak mówi, minister nie znalazł czasu. - Wielokrotnie przez ostatnie miesiące prosiłem pana ministra o spotkania. Pan minister nie ma czasu na spotkanie z prezydentem prawie 2-milionowego miasta. To dziwne, bo mamy o czym rozmawiać - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który unieważnił decyzje ministra zdrowia z marca o powołaniu pełnomocnika do szpitala. Po czym pełnomocnik sama zrezygnowała ze stanowiska. Warszawska Spółka Solec, w skład której wchodzi Szpital Południowy od pół roku jest przedmiotem ​sporu politycznego pomiędzy rządem a miastem. Cały czas jej los jest niepewny. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, rząd rozważa powołanie kolejnego rządowego pełnomocnika do szpitala. Taką opinię miałby przygotować wojewoda mazowiecki. - Nie ma w tej chwili takiej oficjalnej opinii. Wojewoda przygląda się sytuacji - przekazała nam jego rzeczniczka.

Czytaj także: Kids Run w Warszawie już 18 września! Na imprezę czekają najmłodsi warszawiacy

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy