Kość mamuta w kościele w Warszawie
Kość mamuta nie jest bez wątpienia typowym eksponatem, kojarzącym się z wnętrzami kościoła. Tym bardziej może przyciągać fanów warszawskich ciekawostek do parafii św. Anny (ul. Kolegiacka 1), znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Jak czytamy na stronie internetowej Stołecznego Biura Turystyki, kość została wykopana w czasie budowy świątyni w 1770 r. Sam kościół ufundował książę August Adam Czartoryski. Rzeczywiście, w 1772 r. w miejscu dawnej, drewnianej budowli stanęła nowa, murowana, którą zaprojektował Jan Kotelnicki. Wraz ze świątynią na miejscu wzniesiono plebanię.
Czytaj również: W Warszawie odkryto historyczny skarb. "Sensacyjne znalezisko"
Już w XIX w. kościół został powiększony i przebudowany. Niestety, w czasie wojen światowych świątynia oraz jej okolice uległy zniszczeniu. "W roku 1916 wojska pruskie zdjęły pokrycie świątyni [...]. Kopuła kościoła stanowiła dla wojsk rosyjskich i pruskich doskonałe obserwatorium całej doliny Wisły. Kościół narażony był na ostrzały - szczególnie od strony ursynowskiej skarpy. Druga wojna światowa przyniosła nowe zniszczenia - we wrześniu 1939 r. w kościół uderzyło kilka pocisków armatnich. [...] Podczas Powstania Warszawskiego kościół został przez Niemców zamieniony na pomieszczenie (obóz) dla internowanych, zwłaszcza spośród inteligencji stolicy i okolic. Świątynia została zbezczeszczona - tabernakulum żołnierze niemieccy rozbili, Najświętszą Eucharystię rozrzucili, naczynia liturgiczne zrabowali" - czytamy na stronie parafii.
Lata po wojnie świątynię najpierw zabezpieczono, a później wyremontowano. Ruszyły również prace konserwatorskie. Na nowo wyposażono zarówno kościół, jak i parafię. Dziś miejscowym proboszczem jest ks. prałat dr Waldemar Robert Macko, który sprawuje tę funkcję od 2007 r.
Czytaj również: Kamienica z zamurowanymi oknami wśród wieżowców w centrum Warszawy. Czy jest szansa na remont?