Z Warszawy

Niewielka ulica na Pradze zdobyła serca filmowców. Kręcono tu "Pianistę"

2025-01-24 19:44

Choć na pierwszy rzut oka, szczególnie dla mieszkańców Pragi-Północ, ulica Mała nie wyróżnia się niczym szczególnym, zapisano na niej ciekawą część historii polskiego kina. To tu, wśród starych kamieniczek, kręcono takie filmy jak "Pianista" Romana Polańskiego czy "Korczak" Andrzeja Wajdy. Poznajcie lepiej tę okolicę.

Najbardziej filmowa ulica na Pradze? Witajcie na Małej

Raczej ciasna, z obu stron zastawiona rzędami starych kamieniczek - taka jest ulica Mała, rozciągająca się na Pradze-Północ między Inżynierską i Konopacką. Niektóre budynki są w znacznie gorszym stanie, inne zdążyły przejść modernizację. Miejscami zauważamy rusztowania, prace wciąż trwają. Poza mieszkaniami, w parterach znaleźć tu można sklep spożywczy, kawiarnię. Jest też mural - "Świątynia" autorstwa niemieckiego duetu Low Bros. Zdawać by się mogło, że to uliczka, jakich na Pradze wiele.

Choć dziś poniszczone kamienice mogą budzić większy niepokój niż zachwyt, od lat przyciągają uwagę filmowców. Podkreślmy, że ulica została wytyczona pod koniec XIX w. Z biegiem lat wzdłuż drogi powstawały kolejne budynki, spośród których najbardziej znanym jest zapewne ten pod numerem 13a - kamienica Nazimków, wybudowana w latach 1906-1908, w 2024 r. trafiła do rejestru zabytków. Tutejsza zabudowa jest o tyle cenna, że oryginalna, gdyż udało jej się przetrwać II wojnę światową. Artyści szukający autentyzmu znajdują więc to, czego potrzebują.

"Pianista" i nie tylko

Na ulicy Małej oraz w jej najbliższym sąsiedztwie powstawały takie filmy jak "Dziewczęta z Nowolipek" (1986) Barbary Sass-Zdort czy "Korczak" (1990) Andrzeja Wajdy. Najczęściej okolica kojarzona jest jednak z "Pianistą" Romana Polańskiego, którego premiera przypadła na 2002 r.

"Na potrzeby filmu »Pianista« scenografowie wypełnili przerwę w zabudowie po prawej stronie, tworząc makietę domu z białą elewacją. Przed makietą domu kręcona była scena, w której bohater filmu - Władysław Szpilman - zostaje zatrzymany w łapance" - czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Warto zaznaczyć, że w filmie Polańskiego "wystąpiła" nie tylko Mała, ale również inne praskie ulice. Zdjęcia powstawały na Stalowej i Konopackiej, które na potrzeby obrazu stały się Chłodną i Żelazną z czasów istnienia warszawskiego getta.

Zobaczcie zdjęcia ulicy Małej oraz archiwalne fotografie z czasów tworzenia na Pradze scenografii do filmu "Pianista":

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną