Nowa Biała

i

Autor: PAP / Grzegorz Momot Nowa Biała

NOWA BIAŁA - Warszawa przekaże pomoc finansową pogorzelcom

2021-06-25 8:44

Warszawa przekaże z budżetu miasta 200 tys. zł na wsparcie Nowej Białej po pożarze, który wybuchł w tam w minioną sobotę – zadecydowali w czwartek stołeczni radni. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Pomoc dla Nowej Białej

Za przyjęciem uchwały głosowało 57 radnych, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Projekt uchwały pomocowej wnieśli do porządku obrad czwartkowej sesji rady miasta rani Prawa i Sprawiedliwości. "Na pewno każdy z nas widział reportaże i zdjęcia z tej tragedii" – mówiła Alicja Żebrowska (PiS) wprowadzając do porządku obrad projekt uchwały. Zgodnie z nią, dla mieszkańców miejscowości Nowa Biała w gminie Nowy Targ udzielona zostanie pomoc finansowa z budżetu miasta st. Warszawy na 2021 rok w postaci dotacji wynoszącej 200 tys. zł. przeznaczonej na odbudowę budynków zniszczonych w pożarze, który wybuchł tam w sobotę 19 czerwca.

Fatalne skutki trąby powietrznej w Librantowej

Pożar w Nowej Białej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował radnych, że już kilka dni temu rozmawiał ze swoimi współpracownikami na temat przygotowania takiej uchwały już w lipcu, tak, aby w sierpniu dokonać przesunięć budżetowych na pomoc dla mieszkańców Nowa Biała. "To się już dzieje" – zapewnił.

Pożar wybuchł w Nowej Białej w sobotę 19 czerwca po godzinie 18.00. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin - ok. 110 osób. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów. Poszkodowanych zostało dziewięć osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu.

To nie pierwszy pożar w Nowej Białej, choć ze względu na skalę największy od 30 lat. W maju 2009 r. spłonęło dziewięć stodół, we wrześniu 2010 r. ogień objął kilka zabudowań gospodarczych, a w styczniu 2018 r. pożar pochłonął sześć drewnianych zabudowań gospodarczych.

W niedzielę Nową Białą odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że potrzebna będzie bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę i zapowiedział wydanie rozporządzenia Rady Ministrów, które umożliwi szybką odbudowę domów i zabudowań gospodarczych. Zapewnił, że pomocą objęci będą wszyscy poszkodowani mieszkańcy wsi.

Źródło: PAP