skrzyżowania

i

Autor: ZDM Warszawa

Inwestycje

Nowe ronda powstaną w dwóch dzielnicach Warszawy. Przetarg już ogłoszony

2024-03-18 14:50

Wkrótce w Warszawie powstaną dwa nowe ronda. Zarząd Dróg Miejskich przekazał, że ogłosił już przetarg na ich budowę. Dzięki nowym skrzyżowaniom o ruchu okrężnym będzie bezpieczniej - zaznaczyli przedstawiciele ZDM.

Nowe ronda w Warszawie - gdzie powstaną?

Pierwsze z nowych rond zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Przasnyskiej i Krasińskiego na Żoliborzu. ZDM podkreślił, że inwestycja zostanie zrealizowana na prośby okolicznych mieszkańców. Głównym celem prac będzie oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa.

- Samo rondo o średnicy 26 metrów będzie miało wyspę centralną, nieprzejezdną, dzięki obsadzeniu jej krzewami. Na narożnikach skrzyżowania zasadzone zostaną krzewy okrywowe. Dodatkowo, wzdłuż pasa drogi stanie siedem nowych drzew, które będę uzupełnieniem istniejącego już tam szpaleru - przekazali drogowcy.

Poza tym w planach jest doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych w sąsiedztwie ronda. - Dodatkowo te na wlotach, po których jeżdżą autobusy, zostaną wyposażone w azyle - dodał ZDM. Drogowcy chcą także uzupełnić infrastrukturę rowerową przy skrzyżowaniu oraz przenieść przystanki autobusowe.

Drugie nowe rondo powstanie na skrzyżowaniu ulic Augustówka i Zawodzie, znajdującym się w okolicy elektrociepłowni Siekierki na Mokotowie. - Miejsce jest niebezpieczne z uwagi na duży ruch ciężarówek, brak chodników i zieleń ograniczającą widoczność - podkreślił ZDM.

Utworzone w tym miejscu rondo będzie miało 27 metrów średnicy. Narożniki i wyspa zostaną obsadzone krzewami. Jak dodano, przejścia dla pieszych zostaną doświetlone i wyposażone w azyle. Tutaj także dojdzie do przeniesienia przystanków za rondo.

Przetarg na budowę dwóch nowych rond został już ogłoszony, a drogowcy będą czekali na oferty do 3 kwietnia. - Wybrani wykonawcy na realizację projektów będą mieli 180 dni od dnia podpisania umowy. Oba ronda powstaną dzięki dofinansowaniu z rządowego funduszu Polski Ład, które dla żoliborskiego ronda wynosi 10,5 mln zł, a dla tego na Mokotowie - 8 mln zł - podkreślił ZDM.

Osiedle widmo w Ursusie - zobacz zdjęcia:

Ważny wiadukt w Warszawie przebudowany. Globusowa otwarta!