Obraz Jana Matejki do oglądania w DESA Unicum. Przez lata był uznawany za zaginiony

i

Autor: DESA Unicum

Obraz Jana Matejki przez lata uznawany za zaginiony - teraz do oglądania w DESA Unicum

2021-05-31 14:03

Ten obraz Jana Matejki przez lata uznawany był za zaginiony. Teraz malowidło ze Świętym Stanisławem można oglądać w domu aukcyjnym Desa. Płótno, które 12 lat spędziło w prywatnej kolekcji, przez chwilę będzie cieszyło oczy gości placówki przy ulicy Pięknej. Więcej szczegółów w naszym artykule.

Obraz Jana Matejki w domu aukcyjnym DESA Unicum

Obraz przez lata był uznawany za zaginiony, a po 12 latach, które spędził w prywatnej kolekcji, przez chwilę będzie cieszył oczy gości placówki przy Pięknej. W porównaniu do Bitwy pod Grunwaldem, obraz jest niewielki - ma zaledwie 35 na 47 centymetrów. Malowidło mistrza zatytułowane "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" przedstawia moment, w którym biskup grozi królowi potępieniem przez Kościół.

Wedle wersji przyjętej przez malarza [przyczyną napominania - przyp. red.], było rozwiązłe życie króla i jego cudzołożny związek z Krystyną, żoną niejakiego Mścisława. Scena rozgrywa się w królewskiej alkowie. Z lewej strony biskup, wskazując palcem na niebo, grozi królowi potępieniem przez Kościół. Z prawej za szkarłatną kotarą siedzi para kochanków: król ubrany w zbroję, mściwie i wzgardliwie patrzący na Stanisława, oraz uwłaczająca biskupowi swą swobodną pozą Krystyna. Schemat kompozycyjny jest lustrzanym odbiciem pierwszego „krytycznego” obrazu Matejki, jakim jest „Kazanie Skargi” - mówi koordynator wystawy w Desie, Tomasz Dziewicki.

Czytaj także: WARSZAWA: Wszedł bez zabezpieczeń na wieżowiec - zobacz szokujące nagranie!

Na wystawie znajdą się również prace uczniów Jana Matejki. - To m.in. aż 3 obrazy Jacka Malczewskiego. Kolejny uczeń mistrza, którego pracę zobaczyć można będzie na wystawie, to Maurycy Gottlieb. Dzieło jest obrazem z cyklu „Natan Mędrzec”, który artysta tworzył pod koniec swego życia. Wyjątkową rzadkością jest również portret autorstwa Władysława Ślewińskiego, przedstawiający Ludwika Kościelniaka, syna służącej Ślewińskich - mówi Dziewicki.

Obrazy można oglądać w siedzibie DESA Unicum przy Pięknej do 10 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 19:00, a w soboty do 16:00.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!