Popkultura

Od szwedzkiego heavy metalu po Irenę Santor. Warszawa inspiruje artystów

2025-02-14 16:04

Warszawa od zawsze inspirowała artystów i twórców. Szczególnie daje to o sobie znać w dziedzinie kultury popularnej. Odnajdujemy tu niezliczone dzieła, które nawiązują do stolicy Polski. Tworzą je nie tylko polscy, ale i zagraniczni artyści.

Spis treści

  1. Warszawa w muzyce
  2. Warszawa w filmie
  3. Warszawa w serialach
  4. Warszawa w książkach

Warszawa w muzyce

Warszawa niezwykle silnie inspiruje zwłaszcza twórców muzyki rozrywkowej. Najlepiej świadczy o tym lista wyników filmów dotyczących stolicy Polski na portalu YouTube (który 14 lutego 2025 świętuje swoje 20-lecie). Po wpisaniu tej frazy ujrzymy liczne utwory, które zapisały się w pamięci pokoleń.

Wśród nich najwięcej wyświetleń mają:

  1. Hemp Gru - Życie Warszawy 2 ft. Małach, Parzel, Onar, Kaczy, Siwers, Sokół, Pezet, Proceente, Rufuz - 33 miliony odtworzeń
  2. Czesław Niemen - Sen o Warszawie - 31 milionów
  3. Lady Pank - Stacja Warszawa - 26 milionów

Prawdziwy wysyp przebojów nt. Warszawy miał miejsce tuż po II wojnie światowej. To wówczas powstały takie szlagiery jak "Piosenka o mojej Warszawie" w wykonaniu Mieczysława Fogga, czy "Warszawa da się lubić" znana w interpretacji Adolfa Dymszy.

Warto też wspomnieć współczesne utwory, takie jak kultowa "Warszawa" zespołu T. Love, czy "Varsovie" Brodki. Motyw Warszawy jest też esencją słynnego utworu rapera Taco Hemingwaya "Następna stacja".

Z kolei wśród artystów młodego pokolenia warto wyróżnić wspólny utwór Sanah i Darii Zawiałow - "Eldorado" opowiadający o miłości do stolicy Polski.

W 2001 roku ukazała się płyta Ireny Santor zawierające jej utwory dedykowane stolicy pt. "Kolory mojej Warszawy".

Co ciekawe po warszawskie inspiracje sięgnęli też zachodni artyści. Krótka wizyta Davida Bowiego na Żoliborzu w 1976 roku zaowocowała słynnym utworem "Warsaw" pochodzącym z płyty Low. 

Utworem Bowiego zachwyciła się m.in. grupa brytyjskich muzyków punkowych, która stworzyła zespół o nazwie Warsaw i nagrała album o tej samej nazwie. Wkrótce formacja zmieniła jednak nazwę i przeszła do historii muzyki jako legendarny zespół rockowy Joy Division.

Historia Warszawy była także inspiracją dla szwedzkiego grupy heavy metalowej Sabaton, która w 2010 opublikowała utwór "Uprising" opowiadający o powstaniu warszawskim.

Swego czasu głośno było też o utworze amerykańskiego rapera Jacka Harlowa, który wypuścił utwór "WARSAW" nawiązujący do największego polskiego miasta. 

Przeczytaj również: TOP10 przebojów o Warszawie. Nasz ranking

Warszawa w filmie

Równie chętnie Warszawą inspirują się filmowcy. Warto w tym kontekście wspomnieć nagradzany film "Warszawa" Dariusza Gajewskiego z 2003 roku, czy kinowe fity z PRL-u: „Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego (1971) i "Miś" Stanisława Barei (1980).

Warszawa była również miejscem w którym toczy się akcja pierwszego powojennego polskiego filmu, czyli "Zakazanych piosenek" (1947). Do wojennej historii miasta nawiązywał także Oscarowy "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego (2002), "Kanał" Andrzeja Wajdy (1957), czy "Miasto 44” Jana Komasy (2014).

Nie można też zapominać o kultowych komediach z przełomu wieków, czyli o dwóch częściach "Kilera" (1997 i 1999) Juliusza Machulskiego i "Dniu Świra" (2002) Marka Koterskiego. Ich akcja również toczy się w stolicy Polski i miasto jest istotnym tłem przedstawionych wydarzeń.

Sprawdź też: Historia jak z filmu "Zróbmy sobie wnuka" na warszawskim Mokotowie

Warszawa w serialach

Stolica Polski bardzo często pojawia się też w produkcjach serialowych. W okresie PRL-u były to m.in. hitowe produkcje, takie jak "Czterdziestolatek","Alternatywy 4", czy "Dom".

Z kolei już w III RP warszawskie plenery "zagrały" w m.in. "Ślepnąc od świateł", czy w "Na Wspólnej". W Warszawie dział się także świat przedstawiony w "Miodowych latach", a sam serial powstawał na deskach warszawskiego teatru.

Do grona warszawskich doliczyć trzeba niezliczoną ilość innych produkcji telewizyjnych, których akcja toczy się w stolicy Polski (m.in. "Klan", czy "M jak miłość").

Warszawa w książkach

W największym polskim mieście toczy się m.in. akcja słynnej serii książek z Joanną Chyłką autorstwa Remigiusza Mroza.

Mówiąc o Warszawie w kontekście literatury nie można także zapominać o tak wybitnych dziełach jak powieść "Zły" Leopolda Tyrmanda, "Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego, a ze współczesnych m.in. "Król" Szczepana Twardocha.

Miejsca znane z "Miodowych lat". Tak wyglądają obecnie:

Koncert Taco Hemingwaya na lotnisku Bemowo
Warszawa Radio ESKA Google News
Autor: