Resocjalizacja z poezją
W trakcie pobytu w więzieniu 22 osadzone kobiety zajęły się poezją. Panie osadzone w więzieniu na warszawskim Grochowie stworzyły artbook "Ballad i Romansów" na podstawie tworów Adama Mickiewicza. Projekt został zrealizowany przez Fundację Dom Kultury. Nie brakowało chętnych do współpracy.
- Miałam nadwyżkę osadzonych, które chciały wziąć w tym udział, ale z racji warunków technicznych, które mamy w areszcie nie mogłam wziąć większej grupy, ale myślę, że gdyby można było to co najmniej setka osadzonych byłaby chętna. - mówi podporucznik Ewa Smolińska, rzecznik dyrektora aresztu śledczego na warszawskim Grochowie.
Nie brakowało rąk do współpracy
Osadzone bardzo chętnie wzięły udział w tym projekcie. Prace toczyły się na czterech spotkaniach, w trakcie których Panie z zakładu karnego widziały się z aktorami czy poetami. Każda z osadzonych pracowała nad inną częścią poezji Mickiewicza.
- Te zajęcia to przypomnienie tego, co jest na zewnątrz. Powrót do dzieciństwa, do lat młodości, do matury, fajnie bardzo spędzony czas. Robimy coś przede wszystkim dla siebie. Więzienie organizuje nam tyle spotkań, żebyśmy mogły się zresocjalizować i brać czynny udział w życiu na zewnątrz - mówi nam osadzona przebywająca w więzieniu od ponad 10 lat.
Artbook będzie dostępny dla każdego
Pracę wykonaną przez osadzone z więzienia na warszawskim Grochowie będzie można obejrzeć online. Zostanie ona w niedalekiej przyszłości opublikowana w Internecie. Znajdziemy tam między innymi rysunki, wykonane przez osadzone, które znajdują się w tym artbooku. Więcej szczegółów związanych z tym projektem znajduje się tutaj.