Oświadczyny

i

Autor: fot. Pixabay

Społeczeństwo

Oświadczyłam się partnerowi, on powiedział "tak". Kobiety coraz częściej inicjują zaręczyny

2024-06-18 16:54

Sytuacje, w których to partnerki proszą swoich ukochanych o rękę, stają się coraz bardziej powszechne. Oświadczyny z inicjatywy kobiety są równie naturalne - w końcu związek opiera się na równouprawnieniu. W niektórych kulturach od lat taki rozwój zdarzeń nie jest zresztą niczym nadzwyczajnym.

Współcześnie widok kobiety oświadczającej się swojemu ukochanemu nie jest już niczym zaskakującym. Wraz z rozwojem feminizmu i idei równouprawnienia, osoby w związkach nie muszą funkcjonować na zasadzie zależności czy podlegania drugiej osobie.

W popkulturze Miranda z "Seksu w wielkim mieście" zainicjowała oświadczyny - sama zapytała swojego partnera Steve’a, czy zostanie jej mężem. Podobnie uczyniła jej serialowa przyjaciółka Charlotte ze swoim ukochanym.

Oświadczyny po irlandzku. Skąd wywodzi się tradycja inicjowania zaręczyn przez partnerkę?

Oświadczyny po irlandzku wynikają z tradycji anglosaskiej i "Leap Day". Co cztery lata, dokładnie 29 lutego, partnerka mogła oświadczyć się ukochanemu. Tradycja ta jest związana z legendą o św. Brygidzie i św. Patryku.

Święta poprosiła patrona Irlandii o ustanowienie 29 lutego dniem, w którym można było odwrócić klasyczne role podczas oświadczyn. Św. Brygida zwróciła uwagę na to, że miejscowym mężczyznom brakuje śmiałości i z tego powodu nie spieszy się im do ożenku, przez co rośnie liczba samotnych kobiet. 

Sposoby na oświadczyny. Jak można wyjść z inicjatywą?

Jeśli myślisz o oświadczeniu się swojemu partnerowi, to możesz zainspirować się poniższymi propozycjami:

  1. Romantyczne okoliczności, ale tylko we dwoje - warto zorganizować w zaciszu domowym kolację z ulubionymi daniami. Jeśli nie czujesz się pewnie w gotowaniu, to zamówienie jedzenia na wynos jest również świetnym pomysłem.
  2. Wyprawa w miejsce, które wiąże się z miłymi wspomnieniami - zaplanuj wspólną wycieczkę, może to być weekendowy wypad. Warto wybrać taką okolicę, która dobrze kojarzy się tobie i partnerowi. Tutaj masz pełne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację i okoliczności oświadczyn.
  3. Filmowa klasyka, czyli w kameralnej restauracji - wybierz waszą ulubioną knajpkę i zarezerwuj stolik na taki dzień, kiedy nie ma większego ruchu w restauracji.

Pamiętasz, jak przebiega polskie wesele? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Czym rodzice witają Państwa Młodych?
Marcin Hakiel już po ślubie?! Ciężarna Dominika chlapnęła o jedno słowo za dużo